كد مطلب: 20459
6 مرداد 1394 ساعت 12:30

چاپ چهارم «دگرخند» موسوی گرمارودی منتشر می‌شود

كتاب «دگرخند (درآمدی كوتاه بر طنز، هزل و هجو در تاریخ تا دورۀ معاصر)» نوشته سید علی موسوی گرمارودی به زودی و برای چهارمین بار تجدید چاپ می‌شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، سید علی موسوی گرمارودی شاعر و پزوهشگر ادبی و قرآنی ضمن اعلام خبر چاپ چهارم كتاب «دگرخند»، اظهار كرد: این اثر پس از ویراست دوم، توسط نشر هرمس منتشر و به بازار كتاب عرضه می‌شود.

این كتاب شامل 10 فصل با عناوین «كلیات»، «قرآن و روایات»، «نقیضه‌ها»، «نقیضۀ اشعار»، «نقیضه‌های ملمّع شعر»، «نقیضه‌های ملمّع نثر، نقیضۀ كتاب‌ها (نثر)»، «طنز، هزل و هجو»، «طنز، هزل و هجو در برخی متون شعر و نثر» و «مجله‌های فكاهی» می‌شود.

در این كتاب پس از تعریف طنز، هزل و هجو به بازتاب آن در قرآن و روایات پرداخته می شود و پس از آن نگارنده ضمن بیان تعریفی از نقیضه نمونه آن را در شعر و نثر معرفی می كند. سپس به نمونه‌های طنز و هزل و هجو در برخی متون و اشعار كلاسیك و معاصر و نیز مجله‌های فكاهی اشاره می شود.
كتاب «دگرخند» سید علی موسوی گرمارودی از سوی بسیاری از طنزپردازان عرصه ادبیات به عنوان اثری پژوهشی و تخصصی در حوزه ادبیات طنزآمیز مورد توجه و استقبال قرار گرفته است و توسط دفتر طنز حوزه هنری و در برنامه های مختلف كه از سوی این دفتر برگزار شده نیز، معرفی شده است.

سیدعلی موسوی گرمارودی متولد سال 1320 در قم است. دوران دبیرستان را در زادگاهش گذرانده و كارشناسی حقوق را از دانشگاه تهران گرفته است. او همچنین دكترای زبان و ادبیات فارسی را از دانشگاه آزاد اسلامی دریافت كرده است.

موسوی گرماروردی كه چهار سال در تاجیكستان به‌عنوان رایزن فرهنگی كشورمان فعالیت داشت، نخستین مجموعه‌ شعرش را در سال 1348 منتشر كرده است.

از جمله مجموعه‌های شعر منتشرشده‌ وی می توان به «سرود رگبار»، «عبور»، «در سایه‌سار نخل ولایت»، «چمن لاله»، «خط خون»، «تا ناكجا»، «دستچین»، «باران اخم» و «صدای سبز» اشاره كرد.


نظر بگذارید

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی :
وب سایت:
* متن نظر: