كد مطلب: 25906
8 خرداد 1395 ساعت 16:43

دولت‌آبادی: تیرنگ یك ژست محلی و بومی نیست

حسن دولت‌آبادی گفت: كسی نمی‌تواند با ژست محلی، نمایشی را در تیرنگ به اسم تئاتر بومی ارائه كند؛ بلكه باید در پشتوانه‌ هر اثر نمایشی، یك پژوهش مكتوب و مستدل وجود داشته باشد

پایگاه خبری حوزه هنری؛ حسن دولت‌آبادی (نمایشنامه‌نویس، كارگردان و مدرس دانشگاه) در یادداشتی كوتاه در خصوص جشنواره ملی تیرنگ نوشت:

از این پس، كسی نمی‌تواند با ژست محلی، نمایشی را در تیرنگ به اسم تئاتر بومی ارائه كند؛ بلكه باید در پشتوانه‌ هر اثر نمایشی، یك پژوهش مكتوب و مستدل وجود داشته باشد.
این رویكرد جدید جشنواره تیرنگ، شروع بسیار خوب و فوق‌العاده‌ای است؛ اما در برنامه‌ریزی نیاز به یك شورای تخصصی و دبیرخانه‌ی دائمی است تا تیرنگ به یكی از اساسی‌ترین جشنواره‌های نمایشی كشور تبدیل شود. چراكه توجه به بنیان‌های فرهنگی و تولید تئاتر ملی،‌ نیاز بدنه‌ اصلی تئاتر كشور در تمام شاخه‌های خود است.
شكی نیست كه كشور ما دارای فرهنگ غنی‌ای است كه بخش اعظمی از آن امكان نمایشی شدن را دارد. اما روند این كار، به پژوهش علمی نیاز دارد و پژوهشگرانی همچون آقای جهانگیر نصری اشرفی در این زمینه آثار موفقی را ارائه كرده‌اند كه با حمایت از این پژوهشگران باید این مسیر و رویكرد را تقویت كرد. وقتی پایه‌های فرهنگی و البته بومی هر منطقه به عنصر نمایشی تبدیل شود، به عبارتی ارتباط جمع وسیعی از تماشاگران علاقه مند را با هنر تئاتر برقرار كرده‌ایم.
همچنین، تئاتر می‌تواند نقطه‌ مشترك همه‌ فرهنگ‌ها باشد به شكلی كه همه‌ مردم از مناطق مختلف بتوانند با آن ارتباط برقرار كنند. به طور مثال، در ادوار گذشته جشنواره‌ تئاتر بومی تیرنگ، چند نمایش با موضوع طلب باران اجرا شد كه هر كدام از این نمایش‌ها متعلق به یك فرهنگ خاص بود، اما وقتی این آیین‌ها به صورت یك نمایش اجرا شدند، همه‌ مردم مناطق با آن ارتباط خوبی برقرار كردند، در جشنواره‌‌های تیرنگ استقبال مردم از نمایش‌های مختلف، بی‌نظیر بود.
می‌توان استان مازندران را دارای چند منطقه‌ی فرهنگی دانست (كوهستان و جنگل، مركز استان، غرب و شرق آن) و گفت استان مازندران دارای غنای فرهنگی وسیعی است. جشنواره‌ تئاتر تیرنگ نیز توانسته همه‌ این فرهنگ‌ها را طوری پوشش دهد كه مردم همه‌ مناطق بتوانند با آثار نمایشی آن ارتباط برقرار كنند. 
جشنواره سراسری تئاتر بومی تیرنگ (حوزه هنری مازندران) روند خوبی را در این سال ها طی كرده و امید آنكه به زودی در جایگاه ایدئالی قرار گیرد.


نظر بگذارید

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی :
وب سایت:
* متن نظر: