كد مطلب: 27690
29 شهریور 1395 ساعت 11:17

روایتی از تنهایی آدم‌ها

«مثل یك گلوله برف كوچیك» نوشته و كار مهرداد هنرمند درباره‌ تنهایی آدم‌ها صحبت می‌كند. هنرمند با قرار دادن شخصیت پدر كه دل در گرو سنت‌ها و فرهنگ بومی - ملی خود دارد در یك محیط بیگانه سعی كرده است تا این تنهایی را هرچه بیشتر به تصویر بكشد. پدری كه در پی پسر، زندگی خود در ایران را رها كرده تا در كنار او باشد و ...

پایگاه خبری حوزه هنری، سید جواد روشن كارگردان، پژوهشگر و منتقد تئاتر: 
 
«مثل یك گلوله برف كوچیك» نوشته و كار مهرداد هنرمند درباره‌‌ تنهایی آدم‌ها صحبت می‌كند. هنرمند با قرار دادن شخصیت پدر كه دل در گرو سنت‌ها و فرهنگ بومی- ملی خود دارد در یك محیط بیگانه سعی كرده است تا این تنهایی را هرچه بیشتر به تصویر بكشد. پدری كه در پی پسر، زندگی خود در ایران را رها كرده تا در كنار او باشد و در اینجا اختلاف بین دو نسل دیده می‌شود. پسر به دنبال رویاها و ساختن آینده خود در خارج از كشور است و تمایلی به برگشت ندارد و... .
 
انتخاب ایده و سوژه اثر برای مخاطب امروز مناسب است. مخاطب امروز یا خودخواسته و یا به جبر زمان و تحمیل شرایط، دچار انزوا و تنهایی است و هر روز بیش از گذشته از یكدیگر دور می‌شویم. آنچه در اینجا قابل بحث است چگونگی پرداخت این ایده است. به نظر هنرمند در پرداخت اثرش، آنچنان كه لازم است به تماشاگر تلنگر جدی نمی‌زند و تنهایی تبدیل به مسئله برای مخاطب نمی‌شود. تضاد بین پدر و پسر بیش از هر چیز بر لجاجت پدر استوار است. پدری كه به زعم پسر در نگهداری و توجه به مادر، كوتاهی كرده و در نهایت مادر مرده است، پدری كه انتخاب دیگری را به عنوان همسر برای پسرش دارد و با انتخاب او موافق نیست، پدری كه علاقه و آینده پسر را با خواست خودش می‌سنجد و ... هرچند او مهربانی و دلسوزی پدرانه دارد ولی تاكید و تلاش او بر تحمیل خواسته‌هایش، برای تماشاگر منطقی نیست و برای همین با شخصیت پدر همراه نمی‌شود و حق را به او نمی‌دهد. هنرمند تلاش كرده است تا در این اثر آدم‌ها را قضاوت نكند و تاكیدی بر خوب و بد بودن آن‌ها نگذارد كه البته نكته مثبتی است ولی همین نگاه محتاطانه باعث می‌شود تا تاثیر اثر بر مخاطب كمتر از انتظار نویسنده و كارگردان باشد.
 
البته مهرداد هنرمند توانسته است قصه‌اش را به خوبی روایت كند. اثر در نگارش و در اجرا ضرباهنگ و ریتم خوبی دارد و تماشاگر از دیدن آن خسته نمی‌شود. معدل بازی‌ها خوب است و بازیگران در تجسم بخشیدن به شخصیت‌ها موفق هستند. همچنین به خوبی از دكور برای ایجاد فضا‌های متفاوت استفاده شده است. موسیقی نیز توانسته است تا در خدمت اثر باشد و در مجموع چیدمان اجزای مختلف اجرا در كنار هم، دارای هارمونی و هماهنگی مناسبی است. البته از آنجایی كه اثر در یك بستر رئالیسم روایت می‌شود، طراحی لباس و صحنه نتوانسته است به خوبی زندگی در یك آپارتمان كوچك در شهر لندن را تداعی كند.
 
در مجموع نمایش «مثل یك گلوله برف كوچیك» اثری صادقانه است كه سعی دارد در سادگی و بدون ادعا، با مخاطب خود ارتباط برقرار كند. اینكه اثری با دغدغه نوشته و تولید شود بسیار با ارزش است و نشان می‌دهد كه اجرای تئاتر برای این گروه مسئله‌ای جدی است. امیدوارم این گروه در ادامه‌ فعالیت‌های هنری‌اش، همچنان با فكر و دغدغه‌مند به موفقیت‌هایی بیش از گذشته برسد.
 


نظر بگذارید

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی :
وب سایت:
* متن نظر: