كد مطلب: 28264
5 آبان 1395 ساعت 14:13

حضرت آیت‌الله مصباح یزدی در دیدار با شورای علمی دومین همایش ملی اربعین:

همایش‌های علمی باید از حیث روان‌شناسی و تاریخی به اباعبدالله(ع) بپردازند/ موتور حركت ما به سمت كمال، احساسات و عواطف هستند

حضرت آیت‌الله مصباح یزدی گفت: همایش‌های علمی باید هم از حیث روان‌شناسی فردی و اجتماعی و هم از حیث عینیت تاریخی و عوامل فكری و عقلانیِ این احساسات و عواطف به حضرت اباعبدالله علیه‌السلام بپردازند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، وحید یامین‌پور رئیس پژوهشكده فرهنگ و هنر اسلامی حوزه هنری به همراه شورای علمی همایش ملی اربعین سه‌شنبه 4 آبان ماه به شهر قم سفر كردند و دیداری با مراجع عالی قدر اسلام همچون آیت الله العظمی محمدتقی مصباح یزدی و آیت الله العظمی حاج سید سجاد علوى گرگانى داشتند.
در این دیدار، برگزاركنندگان آخرین برنامه‌ها و اهداف همایش ملی اربعین را تشریح كردند و آیات عظام، مصباح یزدی و علوی گرگانی، نیز نقطه نظرات و رهنمودهای خود را درباره این همایش حسینی عنوان كردند.
 
همچنین در پایان دیدا،ر مراجع عالی‌قدر به همایش ملی اربعین پیام دادند.
در پیام حضرت آیت الله مصباح یزدی آمده است: 
 
«من به شما تبریك می گویم. این گرایش در شما یك نعمت الهی است. توده مردم مراسم ظاهرى و آداب و رسوم عزاداری را توسعه می‌دهند و الحمدلله طی این سال ها هم جمعیت و هم كیفیت عزاداری و هم مضامین نوحه ها بهتر شده. اینها امیدبخش است. اما اینكه مبانی علمی این موضوع بررسی شود نعمتی فراتر است كه نصیب شما شده.
 
راز عقلانی روضه مهم تر از توسعه آداب و رسوم و مهم تر از محكم سینه زدن است. در این زمینه كم كتاب نوشته شده و كم حرف زده شده؛ شهید مطهری(ره) جزو معدود كسانی است كه در این‌باره سخن گفته و حق تقدم دارد.
 
همایش های علمی باید هم از حیث روان‌شناسی فردی و اجتماعی و هم از حیث عینیت تاریخی و عوامل فكری و عقلانی این احساسات و عواطف نسبت به حضرت اباعبدالله علیه السلام بپردازند.


موتور حركت ما به سمت كمال، احساسات و عواطف هستند و حدود آن را عقل و دین معین می كنند. ما فطرتا كمال طلبیم و متعلق دین كه اولیای خدا هستند را بیش از همه چیز دوست می داریم؛ چون كمال طلب هستیم و اولیای دین زمینه ساز این رشد و كمال هستند. 
 
محبت نتیجه انس است، محبت مطلوب را باید افزایش داد. همین محبت، شناخت و معرفت دینی را تقویت می كند و معرفت، محبت را می افزاید؛ این ارتباط دوسویه است.»
 
گفتنی‌ است نشست پایانی دومین همایش ملی اربعین چهارشنیه دوازدهم آبان ماه ساعت 14 در تالار سوره حوزه هنری برگزار خواهد شد. 
 


نظر بگذارید

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی :
وب سایت:
* متن نظر: