كد مطلب: 28390
12 آبان 1395 ساعت 16:28

دبیر علمی دومین همایش ظرفیت‌های تمدنی اربعین:

اربعین قابل رقابت با برساخته‌های اجتماعی تمدن غرب است/ پژوهشكده آیین‌ها و مناسك دینی در حوزه هنری تاسیس شود

مسعود معینی‌پور معتقد است كه گردهمایی و راهپیمایی اربعین حسینی پدیده‌ای اجتماعی، میان فرهنگی، فراقومیتی، فراملیتی و حتی فرامذهبی و فرادینی است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، دكتر مسعود معینی‌پور دبیر علمی دومین همایش علمی ظرفیت های تمدنی اربعین در این همایش تخصصی و مردمی كه چهارشنبه 12 آبان ماه در حوزه هنری برگزار شد، درباره آیین های دینی و مذهبی همچون پیاده روی اربعین حسینی، اظهار كرد: در زمانه ای كه تمام تلاش های نظری و عملی برای بریده شدن امر عرفی و زمینی از امر قدسی مصروف تحول نظام معرفتی و رفتاری انسان معاصر شده و نظام علمی جهان جدید بر این اصل استوار است، رخ‌نمایی آیین های دینی با محوریت حب و عشق اولیاء الهی و تحت عقلانیت خدامحور بشارتی بر ایجاد زمینه های تحقق وعده الهی است.

وی ادامه داد: آیین ها و مناسك دینی جمعی، از ظرفیت های منحصر به فرد اسلام در تربیت فردی و اجتماعی نفوس، زمینه‌ساز تحقق بسیاری از عناصر ایجاد تمدن نوین اسلامی و از طرق بی بدیل عملیات فرهنگی مردم نهاد با محوریت معارف توحیدی و معارف مكتب اهل بیت (ع) است.

معینی‌پور اظهار داشت: از مزیت های رقابتی این مناسك با بدیل های غیر اصیل خود، وجود همان زمان عناصر بینشی گرایشی و انگیزشی و رفتاری، همچنین عناصر عاطفی و حماسی است؛ ضمن اینكه در بستر آن ها ظرفیت های تربیت معرفتی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی وجود دارد كه به طور طبیعی و برای دست‌یابی به این ظرفیت ها در فرایندهای تربیتی بایستی زمان و توان زیادی را صرف كرد و حال آنكه در بستر این مناسك بسیار زود یاب و عمیق و موثر است.

این كارشناس و پژوهشگر همچنین گفت: گردهمایی و راهپیمایی اربعین آیینی دینی است كه تمام این ظرفیت‌ها را به طور هم‌زمان در خود جای داده است؛ پدیده‌ای اجتماعی، میان فرهنگی، فراقومیتی، فراملیتی و حتی  فرامذهبی و فرادینی  كه دارای ظرفیت های معرفتی، اخلاقی و معنایی است و  در ابعاد سیاسی، فرهنگی و اقتصادی نتایج مهمی در مقیاس كلان تمدنی را به دنبال دارد.

وی اربعین حسینی را  یكی از پدیده های قابل رقابت با برساخته‌های اجتماعی تمدن غرب دانست و افزود: اربعین هنوز خالص است و در آن برساخته‌های ناب معرفتی و اخلاقی و كنش های رفتاری  پر از معانی قدسی و رنگ و بوی الهی با محوریت ابا عبدالله(ع) وجود دارد؛ مگر نه این است كه نقطه آغاز رقابت و حوزه رقابت ما با مدرنیته همین حوزه‌های عینی و انضمامی و لایه ظاهری جامعه انسانی است؟

معینی‌پور با بیان اینكه پیاده روی اربعین و زیارت سیدالشهدا(ع) حركتی آگاهانه، جمعی، عقلانی و فطری است، عنوان كرد: این آیین دینی و مذهبی بر محور تمایلات اصلی مخمور انسان خداباور شكل گرفته است. با این بیان بایستی ظرفیت های كلان تمدنی این آیین و سایر مناسك و آیین های دینی در قالب این گونه نشست ها و گردهمایی های علمی واكاوی شود و سیاست گذاری و برنامه ریزی‌ها در ساختارها و نهادهای مختلف اجتماعی اعم از تربیتی، اقتصادی و فرهنگی بر این اساس بازبینی شود.

وی با تاكید بر اینكه در این دوره از همایش اربعین حسینی سه پیش نشست علمی با عناوین «اربعین عرفی شدن و عرفی زدایی»، «اربعین الهیات اجتماعی و تمدن زایی اسلامی»، «اربعین و زمینه سازی ایجاد جامعه منتظر مهدوی» برگزار شد، گفت: این پیش نشست‌ها با حضور استادان حوزه، دانشگاه و با مشاركت مراكز علمی از جمله پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، پژوهشكده مهدویت و آینده اندیشی مسجد مقدس جمكران، دانشگاه امام صادق (ع)، دانشگاه باقرالعلوم (ع) و موسسه فرهنگی آفاق حكمت در قم و تهران برگزار شده است كه محتوای آن ها در جلد دوم كتاب تقدیم حضور فرهخیتگان و اهل نظر و تحقیق ارائه خواهد شد.

وی در پایان گفت: از دست‌اندركاران حوزه هنری و پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامی به‌ویژه حجت‌الاسلام والمسلمین سید مهدی خاموشی و محسن مومنی‌شریف تشكر می كنم. همچنین پیشنهاد تاسیس پژوهشكده آیین‌ها و مناسك دینی را برای انجام كارهای علمی متمركز در پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامی حوزه هنری مطرح می‌كنم.


نظر بگذارید

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی :
وب سایت:
* متن نظر: