كد مطلب: 28733
13 آذر 1395 ساعت 13:28

به بهانه روز جهانی معلولان

«چشم، چشم، دو ماهی»؛ نگاهی واقع‌گرایانه در معصومیتی كودكانه

مواجهه كودكان با معلولیت و معلول، از اتفاقات ویژه و حائز اهمیت جامعه پیرامونی انسان‌هاست و در تمام جوامع و فرهنگ‌ها و بین ملت‌های مختلف نیز، چگونگی این رویكرد و مواجه قابل تامل بوده و هست. از همین رو بسیاری از هنرمندان دست به خلق اثر درباره چنین سوژه‌ای می‌زنند. محمد حمزه‌زاده یكی از همین نویسندگان است.

به گزارش خبرنگار  پایگاه خبری حوزه هنری، كتاب «چشم، چشم، دو ماهی» نوشته محمد حمزه‌زاده مدیرعامل انتشارات سوره مهر از جمله آثار ادبی ویژه كودكان است كه این نویسنده پیش‌كسوت ادبیات با موضوع معلولیت به نگارش درآورده است. چاپ سوم این اثر در حال حاضر با طرح جلد جدید در بازار كتاب قابل خریداری است.

حمزه‌زاده در این اثر زندگی دختر بچه‌ای را روایت می‌كند كه پدرش در جنگ نابینا شده است. البته این اثر در كنار اشارات لطیف به ایثار و جان‌باختگی‌های رزمندگان دوران دفاع مقدس، به نوعی نگاهی كودكانه به رویارویی با معلولان دارد.

نویسنده در این اثر تلاش دارد تا احساسی نزدیك بین مخاطب و سوژه‌ای همچون معلولیت جسمی برقرار كند و در لایه های زیرین، نحوه برخورد با معلولان، نیازهای آن‌ها و حقیقت زندگی شان كه نه تنها همراه با یأس نبوده كه سرشار از امید و انگیزه برای حیات است را گوشزد كند.

این كتاب از پنج فصل كوتاه با عناوین «وقتی بابا نمی‌بیند»، «من و بابا نقاشی می‌كشیم»، «این‌ آقا نابیناست»، «توی چشم هر كس دو تا حوض هست»، «خودمان نمایشگاه درست می‌كنیم» تشكیل شده و نویسنده در این فصول روابط بین پدر نابینا و دختر را در فضایی به دور از كلیشه ها و اغراق‌ها و بسیار ملموس بیان می‌كند.

در بخشی از كتاب آمده است: «بعضی‌ وقت‌ها، وقتی بابا نمی‌تواند ببیند، خیلی خوب است! آدم می‌تواند آرام بالای سر خواهر كوچكش، زهرا، برود و او را نیشگون بگیرد. آدم می‌تواند خیار را با پوست بخورد. دو تا پرتغال بخورد و بگوید كه نصفی خورده است. شیشه شیر زهرا را بردارد و شیر او را بخورد.  گردن‌بند او را باز كند و دور انگشتش بپیچد. دو ساعت ناخن‌هایش را بجود و ....»

از این نویسنده تاكنون پانزده كتاب برای كودكان و نوجوانان به چاپ رسیده كه تعدادی از آن ها برنده جوایز مختلف ادبی شده‌اند.

حمزه‌زاده در سال 88 جایزه ربع قرن ادبیات كودكان دفاع مقدس را برای كتاب «چشم، چشم، دو ماهی» از آن خود كرد.

چاپ سوم كتاب «چشم، چشم، دو ماهی» در 5000 نسخه و به قیمت شش هزار و پانصد تومان از سوی انتشارات سوره مهر در بازار نشر موجود است.


نظر بگذارید

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی :
وب سایت:
* متن نظر: