كد مطلب: 28882
21 آذر 1395 ساعت 11:10

نمایشگاه «منازل آسمانی» افتتاح شد/ نمایشگاهی از دل واژه‌های قرآن

دومین نمایشگاه نقاشی‌های دیجیتال سعید منزه با عنوان «منازل آسمانی» شنبه 20 آذرماه با حضور جمع كثیری از هنرمندان عرصه تجسمی و علاقه‌مندان در گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، با افتتاح نمایشگاه منازل آسمانی، 32 اثر نقاشی دیجیتال سعید منزه در گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری شنبه 20 آذرماه به نمایش گذاشته شد.

نقاشی‌های دیجیتال سعید منزه به گفته او برگرفته شده از صوت زیبا و دلنشین قرآن است. در آثار این نمایشگاه طبیعت و حیواناتی مانند اسب، قو و ... نقش پر رنگی دارند.

به گفته این هنرمند گرافیست، دلیل كشیدن حیوانات در فضایی آسمانی و ملكوتی این بود كه مخاطب به این پرسش پاسخ دهد كه آیا مثلا اسب یا قو می تواند در بهشت باشد یا خیر.

سعید منزه هم‌زمان با افتتاح نمایشگاه تازه‌ترین آثارش، یادداشتی را در اختیار پایگاه خبری حوزه هنری قرار داد كه در زیر می‌خوانید:

«و مگر نه این است كه
چشم‌ها دریچه روح‌اند
برای لحظاتی مهمان كنیم روحمان را
به عشق
به روشنایی
به كرانه های سرزمین آسمانی
نمایشگاهی از دل واژه‌های قرآن كه با عشق بنا گشته
پس به تماشای جلوه‌هایی نورانی، راهی سفری دیگر می‌شویم
این‌بار
در منازل آسمانی

...

همان‌طور كه مستحضرید، هنر نقاشی كه عمری به قدمت عمر بشر دارد، در انتقال اخبار، مفاهیم و بروز احساسات گوناگون، نقش غیر قابل انكاری دارد.

عموماً روحیات و احساسات هنرمند بر «قالب و محتوا»ی اثر، ضمیمه می‌گردد، و اتفاقاً همین موضوع است كه ارزش‌های هنری را از حیث هویت آثار، جذاب و تماشایی می‌كند و به تعبیری «یگانه» و «ماندگار» شدن آثار هنری به همین دلیل است.

به همین منظور، هنرمندان خلاق، عامدانه تلاش می‌كنند، برای جان‌بخشی و دادن هویت به آثار خود، به گونه‌ای، غلیان احساسات روحی خویش را در جای جای قالب و محتوای اثر، به ودیعه گذارند، تا آثاری تولید كنند كه دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی از جنس احساسات مصور خودشان باشد.
بنابر همین اصل هنرمندان در هنگام تولید آثارشان، مُلهِم از قرار گرفتن در حالتی، حضور در طبیعت، شنیدن صدایی، هم نشینی با اشخاصی، خواندن و شنیدن داستان و اشعاری، دیدن نمایشی و فیلمی  و.... سعی دارند، رنگ و بوی لازمه را همراه اثر خویش،به نمایش گذارند.
...

بر همین منوال، بنده نیز روشی را در تولید آثار نقاشی كه مبتنی بر «انس با قرآن» است، تجربه نموده‌ام. البته با این توضیح كه منبع الهام، شنیدن صوت قرآن كه توسط قاریان بزرگ قرائت گردیده است، می‌باشد. حتی نام تابلو نیز در این روش با شیوه‌ای بدیع انتخاب می‌گردد. بدین صورت كه واژه‌هایی كه قاری هنگام قرائت می‌خواند، اگر هم‌زمان با سیو (ثبت كامپیوتری) تابلو در رایانه شنیده شود، به عنوان اسم اثر انتخاب می‌شود.

با این شیوه نام‌هایی انتخاب گردیده كه به شكل معجزه‌واری با موضوع تابلوها مرتبط می‌باشد. به هر تقدیر علی‌رغم توضیحات داده شده اگر تصور شود كه تولید دیجیتالی تابلو با شرح بالا، دارای كاستی‌هایی باشد، مطمئناً به مرور با تلاش مضاعف برطرف خواهد گردید.
و از سویی با معرفی این روش جذاب، ترویج و رونق این روش و به تبع آن، آشنایی عموم هنرمندان و مخاطبین آثار، به مرور این روش تولید آثار، مسیر تكاملی خویش را پیدا خواهد نمود.

در ضمن این روش می‌تواند به مرور منبع الهام هنرمندان دیگر رشته‌های هنری باشد و مسیر جهانی شدن خود را هموار نماید.

به هر حال امید دارم سعی و تلاش این‌گونه، نقطه آغازینی بر یك حركت سازنده و الهام بخش فرهنگی باشد.

سخن كوتاه كه این‌جانب در یك دهه پس از تولید آثار متنوع این‌چنینی و گزینش از بین آن‌ها، چهار نمایشگاه را تحت عنوان «سرزمین آسمانی در واژه‌های قرآنی» بر پا نموده‌ام، كه به استناد نظرات مكتوب اكثر مخاطبین و بازدیدكنندگان، شیوه تولید اكثر كارها برایشان كاملاً تازگی داشته و البته به زعم ایشان، تماشای آثار، تصویری از عوالم ملكوتی را در ذهنشان تداعی نموده است.»

این نمایشگاه از 21 تا 30 آذرماه در حوزه هنری برپا است و علاقه‌مندان برای تماشای آثار می‌توانند از ساعت 9 صبح تا 18 همه روزه به‌جز پنج‌شنبه و جمعه و تعطیلات رسمی در زمان یاد شده به حوزه هنری واقع در خیابان سمیه، نرسیده به پل حافظ مراجعه كنند.


نظر بگذارید

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی :
وب سایت:
* متن نظر: