كد مطلب: 28902
22 آذر 1395 ساعت 10:10

دالوند: اقتصاد ایران مبتنی بر پیشه‌های هنری بود

احمدرضا دالوند گفت: پیش از اینكه ایران به صادرات نفت بپردازد، اقتصاد كشور به وسیله آثار هنری تامین می‌شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، نشست موانع اقتصاد هنر در سالن امیرحسین فردی حوزه هنری 21 آذرماه با حضور استاد احمدرضا دالوند منتقد هنری، نویسنده و پژوهشگر هنر، تصویرگر و طراح برگزار شد.


احمدرضا دالوند در ابتدای این نشست گفت: پیش از اینكه ایران به صادرات نفت بپردازد، اقتصاد كشور به وسیله آثار هنری تامین می‌شد. صنعت و هنر در زبان ایرانی یكی بود. متاسفانه الان هنر را فقط محدود به نقاشی و طراحی و مانند این‌ها می كنند؛ در صورتی كه قالی ایران و رنگ فیروزه ای ایرانی جزو هنرهای اصیل و قدیمی این كشور است.


وی تصریح كرد: در گذشته افراد با استفاده از آهن و سفال آثاری را درست می‌كردند كه هم بسیار هنری بود و هم استفاده صنعتی از آن‌ها می‌شد. در آن زمان ما اقتصاد هنر داشتیم ولی آن را الان مضمحل كرده‌ایم و از بین برده‌ایم. قالی‌های ایران شناسنامه این مملكت و افراد آن است، ولی متاسفانه ما خودمان توجهی به این آثار هنری و صنعتی نمی‌كنیم.


این پژوهشگر هنر افزود: در گذشته اقتصاد مبتنی بر پیشه‌های هنری وجود داشت ولی امروزه اثری از این مورد در كشور به چشم نمی‌خورد، در آن زمان استادهای نقاش آثار خود را بر دیوار قهوه خانه می‌نگاشتند كه از عمق وجود آن ها سرچشمه می گرفت و  بسیار دلنشین و زیبا بودند؛ در صورتی كه هیچ گالری و تجهیزات خاصی وجود نداشت و واقعا خالصانه بودند.


دالوند با بیان اینكه بازار هنری در سه دسته تقسیم می‌شود اظهار داشت: بازار اولیه بیشتر انفرادی و غیر سازمان یافته بود و مخاطبان آن از دوستان و آشنایان این افراد بودند و رقابتی در این بازار وجود نداشته و ندارد. نوع دوم كه بازار ثانویه است همان بازار دلالی و سوداگری است و به آهستگی ثروتمندان اهل هنر شروع به آینده نگری كردند و این تفكر موجب شهرت گالری‌ها شد؛  نوع سوم بازار هنری بین المللی است كه در آن عده ای از ثروتمندان وارد این عرصه می شوند و مدیران در این عرصه دنبال آثاری هستند كه فروش زیاد و خوب داشته باشد و امروزه ما در بازار سوم هنری قرار داریم.


وی افزود: ویژگی‌هایی كه باید یك فروشگاه هنری داشته باشد عبارت اند از ویژگی فردی و اجتماعی هنرمندان، زیبایی شناسی اثر هنر، ارتباط با هنرمندان بین المللی و ... ، متاسفانه امروزه اكثر گالری‌دارها صلاحیت اخذ مجوز گالری را ندارند؛ چرا كه سوداگر و دلال هستند و در حالی كه باید دلسوز و اهل هنر باشند. 


وی در پایان این نشست گفت: مظاهر فرهنگی ایرانی یكی قالی ایرانی است و دیگری خط نستعلیق. نستعلیق معادل غزل ایرانی است؛ همان طور كه خط كوفی معادل بصری قرآن است. 


خاطرنشان می شود موضوع نشست بعدی با محوریت بحث «شیوع اگزوتیك و نقاط جذب فروش» خواهد بود.
 


نظر بگذارید

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی :
وب سایت:
* متن نظر: