كد مطلب: 28950
23 آذر 1395 ساعت 13:31

ناصربخت در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری:

پژوهش در كشورمان به شكل فردی انجام می‌شود/ هنر اصیل با پژوهش همراه است

محمدحسین ناصربخت در آستانه روز پژوهش گفت: پژوهش در ایران به صورت فردی توسط هنرمندان و پژوهشگران رخ داده است و پژوهش به شكل تخصصی و سازمان‌دهی شده وجود ندارد؛ چرا كه اساسا در مدیران و برنامه‌ریزان فرهنگی چنین نگاهی به پژوهش دیده نمی‌شود.

محمدحسین ناصربخت، طراح صحنه، نمایشنامه‌نویس، كارگردان و پژوهشگر عرصه تئاتر، در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری با بیان اینكه پژوهش نه تنها در زمینه هنر، بلكه در تمام بخش‌های جامعه مورد استفاده قرار می‌گیرد، اظهار كرد: تاثیر پژوهش در زندگی انسان‌ها و تولیدات مختلف در تمام دنیا اثبات شده است.

وی درباره نحوه شكل‌گیری پژوهش در كشورمان گفت: پژوهش در ایران به صورت فردی توسط هنرمندان و پژوهشگران رخ داده است و پژوهش به شكل تخصصی و سازمان‌دهی شده وجود ندارد؛ چرا كه اساسا در مدیران و برنامه‌ریزان فرهنگی چنین نگاهی به پژوهش دیده نمی‌شود.

ناصربخت با تاكید بر اینكه پژوهش و كار پژوهشی متوقف نشده است، عنوان كرد: در كشور، پژوهش به شكل فردی انجام می شود و ارگان‌ها به این مسئله نپرداخته اند و علی‌رغم تمام دغدغه‌هایی كه مطرح می‌شود، كسی به این مهم به طور جد توجه نمی‌كند. همه می‌خواهند گزارش‌های مقطعی از فعالیت‌هایشان ارائه دهند و هفته پژوهشی كه برگزار می‌كنند نیز به دلیل ارائه همین گزارش عملكرد است.

این هنرمند عرصه تئاتر اهمیت پژوهش را غیرقابل انكار دانست و افزود: متاسفانه نگاه عمیق به پژوهش وجود ندارد و اگر نگاه عمیقی در این زمینه وجود داشت، بسیاری از خطاها در زمینه هنر رخ نمی‌داد. پژوهش در دانشمندان، علما و هنرمندان جا افتاده است، اما برای اینكه بتوان از پژوهش استفاده كرد، باید سازمان‌دهی صورت بگیرد تا كارهای پژوهشی تكرار نشود و از پژوهش استفاده شود و باعث ایجاد انگیزه در پژوهشگران شود. دانشگاه‌های ما باید پژوهش محور باشند و به عرصه تولید هنری نزدیك شوند، اما این اتفاق هنوز یك آرزو است.

وی ادامه داد: در میان كسانی كه در زمینه هنر كار می‌كنند هم ممكن است افرادی باشند كه آثار ضعیفی ارائه می‌دهند و با پژوهش میانه ای ندارند. اما آن‌هایی كه آثار برجسته ارائه می‌دهند به طور حتم پشت اثرشان درك علمی و اطلاعات بالا وجود دارد و چاره دیگری جز این ندارند. اگر هنرمندان بخواهند اثرشان مورد توجه قرار بگیرد باید پژوهش و تحقیق بیشتری انجام دهند. در جایی كه پژوهش نیست، با هنر بدلی رو به روییم و شك نكنید كه هنر اصیل با پژوهش همراه است.

محمدحسین ناصربخت دكترای پژوهش هنر از دانشگاه تربیت مدرس، طراح صحنه، نمایشنامه‌نویس، كارگردان و پژوهشگر عرصه تئاتر است.

۲۵ آذر در تقویم جمهوری اسلامی ایران به عنوان روز پژوهش نام گذاری شده است و هفته پژوهش از  25 آذرماه با شعار «بدون پژوهش و مطالعه تصمیم‌گیری نكنیم» آغاز می‌شود و تا 29 آذر ادامه دارد.


نظر بگذارید

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی :
وب سایت:
* متن نظر: