كد مطلب: 28956
24 آذر 1395 ساعت 11:41

سلیمانی در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری:

كارهای زودبازده با پژوهش همخوانی ندارد/ فضای مجازی امكانی در اختیار پژوهشگر است

یك مترجم و پژوهشگر ادبیات داستانی در آستانه روز پژوهش گفت: با سیستم تكنولوژی روز به سمت كم دانستن وسیع و عمق كم مطالب رفته‌ایم؛ در حالی كه فضای مجازی و شبكه‌های پیام‌محور جدید را باید به عنوان امكانات وسیعی كه در اختیار یك پژوهشگر قرار می‌گیرد ببینیم.

محسن سلیمانی، داستان‌نویس، مترجم و پژوهشگر ادبیات داستانی و طنز، در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری با بیان اینكه نیاز به پژوهش در هر موضوعی احساس می‌شود، اظهار كرد: پژوهش به ویژه در وادی هنر و بخش‌هایی كه سابقه بسیار زیادی در آن داریم قابل توجه است.
وی ادامه داد: برای ارائه هر مطلب و پیامی نیاز به مطالعات عمیق‌تر داریم و برای مطالعات عمیق‌تر چیزی كه می‌تواند پیش رو باشد بحث پژوهش به معنای مطالعه دقیق و دانستن درباره یك موضوع است.

سلیمانی عنوان كرد: در موضوع ادبیات به دلیل فضایی كه جامعه كنونی دارد و - البته در تمام دنیا هم اتفاق افتاده است- می‌بینیم كه با خلاء اطلاعات مواجه هستیم. با سیستم تكنولوژی روز به سمت كم دانستن و عمق كم مطالب رفته‌ایم. چیزی كه می‌تواند این عمق را به مطالعات ما بدهد، بحث پژوهش و تحقیق است.

این نویسنده و مترجم خاطرنشان كرد: پژوهش و تحقیق خود به خود می‌تواند ما را از اطلاعات مجازی و پیام‌های كوتاه و ... دور كند و فراتر ببرد. امكانات نوین باعث شده اطلاعات دم دستی از هر چیزی را بدانیم، اما مطالعه عمیق نداشته باشیم. ادبیات كشورمان هم درگیر چنین جریانی شده است. ادبیات زمینه‌های پژوهش بسیاری دارد و از شعر گرفته تا متون ادبی و ... اطلاعات بسیاری وجود دارد و چیزی كه می‌تواند به ما كمك كند مطالعه عمیق است. اگر به خودمان نیاییم و مطالعه و تحقیق عمیق انجام ندهیم، به نوعی دچار سطحی نگری شده‌ایم.

وی با بیان اینكه امكانات جدید دنیای اطلاعات به فضای پژوهش آسیب زده است، تصریح كرد: البته می‌توان به امكانات جدید به عنوان یك فرصت نگاه كرد. فضای مجازی و شبكه های پیام محور جدید را باید به عنوان امكانات وسیعی كه در اختیار یك پژوهشگر قرار می‌گیرد ببینیم. این امكاناتی است كه باعث می‌شود در جای خود بنشینم و با زحمت كم به اطلاعات دسترسی پیدا كنیم و لازم نباشد كل شهر را برای دسترسی به منابع و كتاب ها بگردیم. ورود تكنولوژی و امكانات را بد نمی‌بینم در صورتی كه نگاه روشنی به آینده داشته باشیم.

سلیمانی جایگاه پژوهش را مهم ارزیابی كرد و افزود: از ویژگی‌های پژوهش استفاده نمی‌شود و معتقدم به دلیل عدم شناخت آن است. وقتی نگاهمان سطحی باشد به دنبال كارهای زودبازده هستیم. كارهای زودبازده با پژوهش همخوانی ندارد. پژوهش برنامه‌های بلندمدتی را طلب می‌كند. برای اینكه یك پژوهشگر به تحقیق و نتیجه درست دست پیدا كند باید ماه‌ها و سال‌ها وقت صرف كند.

وی همچنین گفت: اگر به جایگاه والای پژوهش واقف باشیم برای آن برنامه ریزی بلند مدت می‌كنیم و ارزش پژوهش را خواهیم دانست.

۲۵ آذر در تقویم جمهوری اسلامی ایران به عنوان روز پژوهش نام گذاری شده است و هفته پژوهش از  25 آذرماه با شعار «بدون پژوهش و مطالعه تصمیم گیری نكنیم» آغاز می‌شود و تا 29 آذر ادامه دارد.


نظر بگذارید

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی :
وب سایت:
* متن نظر: