كد مطلب: 28980
24 آذر 1395 ساعت 17:54

یادداشتی به مناسبت 25 آذر ، روز پژوهش؛

پژوهش، راهی برای گسترش مرزهای دانش و گشودن افق‌های تازه برای آیندگان

پایگاه خبری حوزه هنری-آذر رمضانی ملكشاه، كارشناس ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی و مسئول كتابخانه تخصصی حوزه هنری استان مازندران:

پژوهش در هر موضوع، به هر شكلی و در هر سطحی كه انجام شود تلاشی منسجم و نظام مند در جهت توسعه دانش موجود، درباره موضوعاتی است كه با آن ها سر و كار داریم. پژوهش كوششی است برای یافتن بهترین راه حل های ممكن در جهت حل مشكلات موجود در عرصه های مختلف زندگی. همچنین، پژوهش فعالیتی منسجم برای رسیدن به شناختی روشن تر از مفاهیم پیرامون ماست.
 در مجموع پژوهش راهی برای گسترش مرزهای دانش و گشودن افق های تازه برای آیندگان است. شخصی كه به شیوه های گوناگون به تحقیق امری می پردازد، پژوهشگر (محقق) نامیده می شود. پژوهشگر فردی است كه با استفاده از روش های علمی درصدد رسیدن به شناختی تازه از مسائل و مفاهیم مختلف است. پژوهشگر با نگاهی نقادانه و موشكافانه به پیرامون خود می نگرد و برای رفع مشكلات جامعه و ارائه بهترین راهكارهای عملی اطلاعات موثقی را در اختیار متولیان امور قرار می‌دهد.
اگر پژوهشی صورت نگیرد دانش بشری افزایش نخواهد یافت و دچار سكون و ركود خواهد شد. بدون انجام پژوهش امور آموزشی نیز از پویایی و نشاط لازم نیز برخوردار نخواهد بود. همه آن چه كه به عنوان پیشرفت علوم در اعصار مختلف تاریخ می شناسیم حاصل تلاش افرادی است كه در كار خود رویكردی پژوهشی داشته اند و ذهن پرسشگرشان همواره محركی برای فعالیت های پژوهشی آنان بوده است.
دیدگاه  رهبر معظم انقلاب اسلامی پیرامون پژوهش:
1- بدون تحقیق، بدون تعمق و فتح سرزمین های تازه فكری، هیچ كاری نمی شود كرد. 
2- بایدهمه تحقیقات مان را جهت بدهیم و نیازهایمان را بسنجیم، ببنیم چه چیزی لازم داریم و وارد شویم.
3- باید تحقیقات ما كاربردی باشد، یعنی تحقیق خشك خارج از زمینه عمل، راه دور و دراز پیمودن در زمان و فرصت كم است. 
4- باید نگذاریم فرهنگ رایج و مسلط غربی، هیچ گونه دخل و تصرف و نفوذی در فكر ما بكند.
5-  زبان موثر است، تعبیرات و قالب ها موثر است، غلاف این كتاب و این جزوه ای كه می دهید و نوع چاپ موثر است، نحوه ورود و خروج در مطلب و آمیختگی با هنر هم موثر است . 
6- برادران عزیز، هر چه می توانید،  هم در زمینه نوشتار،  هم در زمینه ی گفتار هنرمندی كنید. بایستی بتوانید با زیر و بم های مناسب و آرایش های گوناگون بیانی، این حرف را در ذهن  مخاطب خودتان آرایش بدهید كه او بتواند این كار را بگیرد و جذب كند، این ها جزو كارهای لازم است. 
توسعه پایدار و همه جانبه در هر كشوری به نحو قابل توجهی در گرو گسترش كمی و كیفی فعالیت های پژوهشی آن كشور است. اگر نگاهی دراز مدت به امر پژوهش داشته باشیم، شاید مهم تر از انجام پژوهش در زمینه های مختلف گسترش رویكرد پژوهش مدار در آموزش مقاطع مختلف تحصیلی باشد. دانش آموختگان امروز، پژوهشگران فردا هستند كه با تلاش خود می توانند به گسترش مرزهای دانش بپردازند. آموزش موثر روش های بهینه پژوهش، ضامن موفقیت پژوهش های آتی خواهد بود. بدیهی است كه گسترش پژوهش در گرو تعامل سازنده تمام بخش های آموزشی و پژوهشی كشور می باشد و هیچ یك از سازمان ها به تنهایی نمی توانند به بهبود وضع پژوهش در كشور كمك كنند. بنابراین، پیشرفت در این زمینه نیازمند عزمی ملی در این خصوص و توجه به جایگاه پژوهش در زمینه های مختلف است.

 


نظر بگذارید

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی :
وب سایت:
* متن نظر: