كد مطلب: 29121
5 دی 1395 ساعت 14:38

تازه‌ترین برنامه‌های باشگاه هنرپژوهان جوان برگزار می‌شود

نشست جریان‌شناسی تحولات خاورمیانه، حلقه متن‌خوانی حكمت اسلامی، حلقه خوانش داستان «پرنیان خیال» و نشست حكمت سینما از تازه‌ترین برنامه‌های باشگاه هنرپژوهان جوان حوزه هنری هستند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، نشست جریان‌شناسی تحولات خاورمیانه، مروری بر مبانی اعتقادی و رویكردهای فرهنگی و سیاسی جریان‌های مؤثر در جهان اسلام با حضور یعقوب توكلی در سرای شهید آوینی برگزار می‌شود.

در این نشست‌ها تلاش می‌شود تا مخاطبان با جریان‌های موثر در جهان اسلام كه متاثر از ژئوپلتیك‌های چهارگانه همچون ژئوپلتیك شیعه، ژئوپلتیك تكفیری (وهابیت)، ژئوپلتیك اخوان و ژئوپلتیك سكولار هستند بیشتر آشنا شوند.

این نشست ها یك‌شنبه ها  یك هفته در میان ساعت 16 و در 8 جلسه برگزار می‌شود.

حلقه متن‌خوانی حكمت اسلامی

سیدمصطفی رضایی نیز در نشست حلقه متن خوانی حكمت اسلامی به شرح و بحث تطبیقی پیرامون متون برگزیده ای از كتاب «نهایه الحكمه» علامه طباطبایی می‌پردازد.

در این حلقه بناست مباحثی از حكمت و فلسفه اسلامی را كه برای فعالیت های فرهنگی و هنری لازم است، به صورت تطبیقی و كاربردی بیان كرده و مورد بحث و گفت‌وگو قرار داده شود.

این نشست پنج‌شنبه ها ساعت 12:30 الی 14 در سرای شهید آوینی برگزار می‌شود.

حلقه خوانش داستان «پرنیان خیال»

همچنین باشگاه هنرپژوهان جوان با همكاری مركز تولید متن حوزه هنری نیز حلقه خوانش داستان «پرنیان خیال» را برگزار می‌كند.

در این برنامه سید محمدحسینی حضور خواهد داشت. ساختار جلسات كارگاهی است و موضوع جلسات به صورت هفتگی توسط مدرس دوره تعیین می‌شود.

شایان ذكر است این جلسات اختصاص به داستان‌هایی خواهد داشت كه توسط خود هنرجویان به نگارش درآمده و در هر جلسه تعدادی اثر مطالعه و توسط حضار نقد و بررسی خواهد شد.

ضمنا هر دو هفته یك بار این حلقه میزبان یكی از نویسندگان برتر یا فیلم‌نامه نویسان سینما خواهد بود.
این برنامه شنبه هر هفته ساعت 4 بعدازظهر در سالن شهید آوینی حوزه هنری برگزار می‌شود.

نشست حكمت سینما

همچنین نخستین جلسه از نشست حكمت سینما، چهارشنبه 24 آذرماه با ارائه دكتر سید مهدی ناظمی قره باغ برگزار خواهد شد.

كلیه جلسات این نشست در هشت هفته متوالی روزهای چهارشنبه رأس ساعت 15 تا 16:30 برگزار می‌شود.

هدف از این دوره، بررسی معنای «حكمت سینما» بر اساس دیدگاه های فلسفی و هنری رایج و تحلیل فلسفی آن دیدگاه ها در حد مجالِ موجود است.

 نشست جریان شناسی تحولات خاورمیانه

از دیگر برنامه‌های این باشگاه برگزاری نشست «جریان شناسی تحولات خاورمیانه» است كه مروری‌ بر مبانی اعتقادی و رویكردهای فرهنگی و سیاسی جریان‌های مؤثر در جهان اسلام است.
این نشست در 8 جلسه روزهای یكشنبه یك هفته در میان ساعت 16 با ارائه استاد یعقوب توكلی در سرای شهید آوینی حوزه هنری برگزار می‌شود.

امروزه جهان اسلام چهار ژئوپلتیك مهم دارد كه عبارت است از: ژئوپلتیك شیعه، ژئوپلتیك تكفیری(وهابیت)، ژئوپلتیك اخوان و ژئوپلتیك سكولار. ذیل این چهار ژئوپلتیك جریان های فكری، فرهنگی و سیاسی متعددی در اقصی نقاط جهان اسلام فعالیت می كنند كه وابستگی‌های هویتی و ایدئولوژیكی غیر قابل انكاری با خاستگاه های این ژئوپلتیك‌ها و كشورهایی نظیر ایران، عربستان سعودی، مصر و تركیه دارند. 
علاوه بر این 4 ژئوپلتیك اصلی در سال‌های اخیر پدیده ای به نام داعش با هدف ایجاد شكاف میان امت اسلام فعالیت‌های گسترده ای را در عرصه‌های فرهنگی، فكری و نظامی آغاز كرده است و متاسفانه از حمایت برخی كشور های مسلمان در منطقه نیز برخوردار است. در این نشست‌ها جریان‌های موثر در جهان اسلام كه متاثر از این ژئوپلتیك ها هستند مورد بررسی قرار می‌گیرد.

علاقه‌مندان برای ثبت نام در رویدادهای باشگاه هنرپژوهان حوزه هنری می‌توانند به سایت www.honarpajoohan.com و یا به تقاطع حافظ و سمیه، حوزه هنری، ساختمان پژوهشكده فرهنگ و هنر اسلامی،طبقه دوم باشگاه هنر پژوهان جوان مراجعه كنند.


نظر بگذارید

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی :
وب سایت:
* متن نظر: