كد مطلب: 29235
12 دی 1395 ساعت 12:21

نگاه به موضوع هنر، یك نگاه گره خورده با تعهد و آرمان‌گرایی باشد

جواد كریم‌نژاد در یادداشتی نوشت: حوزه هنری نهادی است كه مبتنی بر آرمان ها و ارزش های انقلاب اسلامی تشكیل شده و رسالت اصلی آن پرورش و تربیت هنرمندان متعهد و تولید آثار فاخر انقلابی است. از این رو می‌بایست نگاه ما به موضوع هنر، یك نگاه گره خورده با تعهد و آرمان گرایی باشد.

پایگاه خبری حوزه هنری-جواد كریم‌نژاد، معاون فرهنگی هنری حوزه هنری آذربایجان شرقی:

حوزه هنری نهادی است كه مبتنی بر آرمان ها و ارزش های انقلاب اسلامی تشكیل شده و رسالت اصلی آن پرورش و تربیت هنرمندان متعهد و تولید آثار فاخر انقلابی است. از این رو می‌بایست نگاه ما به موضوع هنر، یك نگاه گره خورده با تعهد و آرمان گرایی باشد. با توجه به اینكه زبان هنر گویا ترینِ زبان هاست، پس هنر و بیان هنری می تواند به عنوان بستر و ابزاری مناسب برای انتقال اندیشه های دینی و آرمان های انقلاب اسلامی كاربرد و نقش بسزائی داشته باشد. جهت نیل به این مهم در اكثر تولیدات و برنامه های اجرایی شایسته است آثار و فعالیت های جریان ساز  مدّ نظر قرار گیرند. تولیداتی كه باید پاسخ گوی دغدغه های فرهنگی جامعه و به‌ وجود آورنده یك جریان پیرامون یك موضوع  یا مسأله باشد.این نوع فعالیت های جریان ساز  و شاخص، علاوه بر محتوای تأثیرگذار، به تولید آثار شاخص نیز منجر می شوند  و هم حضور در جریانات روز انقلاب است... با این دست فعالیت هاست كه حوزه هنری  به تعبیر بزرگان «نماد فرهنگی انقلاب» است. به صراحت می توان گفت همین ویژگی پرداخت به هنر انقلاب است كه حوزه هنری را از سایر نهادهای فرهنگی متمایز كرده است.
دستیابی به این مهم علاوه بر وجود بسترهای مناسب، هدف و برنامه ریزی دقیق، نیازمند كادرسازی است. نباید فراموش كنیم كه زیرساخت تولید محتوای فرهنگی و هنری متناسب با ارزش‌های اسلامی ایرانی و در كنار آن اهداف متعالی حوزه هنری، تربیت نیرو است. این خیلی مهم است؛ چرا كه در نگرش به عرصه فرهنگی، باید به تربیت نیروی انسانی توجه كنیم؛ امری كه متأسفانه زیاد جدی گرفته نمی شود. به جرئت می توان گفت هر مجموعه، تفكر، سازمان هرچند امكانات مادی فراوان هم داشته باشد ولی نیروی انسانی نداشته باشد، در اصل هیچ چیزی ندارد. البته باید دقت داشته باشیم صرفِ حضور هنرمند در حوزه هنری الزاماً تبدیل شدن به یك هنرمند متعهد نیست؛ چرا كه شخصیت و اندیشه افراد در محیط های خارج از محیط حوزه شكل می گیرد. تربیت هنرمند به صورت ساده و خطی امكان‌پذیر نیست. بنابراین تربیت نیرو باید به شكل ریشه ای و اندیشه محور باشد. توجه به نسل كودك و نوجوان و آموزش و تربیت آن ها مطابق با اهداف سازمانی یكی از راهكارهاست. امری كه حوزه هنری در سطح كشور ورود جدی و همه جانبه در این زمینه نكرده است. برخی نهادهای كودك محور همچون اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان در جهت كادرسازی از پتانسیل های خوبی برای سرمایه‌گذاری،  شناسایی و جذب استعدادهای هنری  برخوردار است.
از طرفی بحث آموزش نیز در حوزه هنری در سال های اخیر كم‌رنگ شده است. ما دیگر نمی توانیم ادعا كنیم فلان هنرمند را ما آموزش داده ایم. چیزی كه در سال های اول حوزه هنری  بیشتر اتفاق می‌افتاد. حوزه هنری  تجربه ارزنده ای در این زمینه دارد این نهاد در زمینه پرورش و آموزش هنرمندان همسو با جریان فرهنگی انقلاب اسلامی فعالیت بسزایی داشت. طی سیاست‌گذاری های اخیر در سطح كشور، ما به‌جای آموزش و تربیت نیرو بیشتر به معرفی چهره‌های هنری پرداخته ایم كه رشد و شكل گیری شخصیت هنری آن ها جایی خارج از حوزه هنری بوده است و این آسیب جدی در مسیر چشم انداز فعالیت های آتی است.


نظر بگذارید

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی :
وب سایت:
* متن نظر: