كد مطلب: 29237
12 دی 1395 ساعت 11:01

مراسم رونمایی از عكس صحنه‌پردازی شده «رنگ و حقیقت» برگزار شد

باقری: نیاز به سازمان عكاسی در فضای خبری داریم/ رامزی: هیچ انسان آزاده‌ای نمی‌تواند به فتنه 88 بی‌تفاوت باشد

سید احسان باقری در مراسم رونمایی از عكس صحنه‌پردازی شده «رنگ و حقیقت» گفت: خیلی از عكس‌هایی كه در فتنه 88 وجود دارد یا با سلیقه خبرگزاری‌های خارجی گرفته شده و یا به نحو احسنت واقعیت را پوشش نمی‌دهد و این قطعا از غفلت ما است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، مراسم رونمایی از عكس صحنه پردازی شده «رنگ و حقیقت» در خصوص پاسداشت حماسه نهم دی شنبه 11 دی ماه، در حوزه هنری برگزار شد كه در این مراسم محسن مومنی‌شریف رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی و دیگر مدیران حوزه هنری حضور داشتند.

در ابتدای این مراسم سید احسان باقری مدیر خانه عكاسان ایران گفت: در همه جای دنیا به ویژه در دنیای غرب جزو رسم و رسوم كشورها است كه برخی از عكس‌ها و اثر‌ها نمادین هستند. در واقع برخی آثار، نشان دهنده تفكر و باور آن ملت و كشور است و با آن نمادها شناخته می شوند.
وی تصریح كرد: عكس‌های زیادی را در رابطه با حماسه 9 دی و حضور پرشكوه و خودجوش مردم ایرانمان داریم اما تلاش كردیم كه یك عكس نمادین از حماسه ساخته و صحنه پردازی شود تا بتوانیم این اثر را در آینده به عنوان نماد 9 دی داشته باشیم.

احسان باقری ادامه داد: عكس‌هایی هستند كه از یك انقلاب، بحران‌های اقتصادی و یا اتفاقاتی كه موجب تغییر و تحول عظیم می شوند به ثبت رسیده است. عكاسی مستند، در همه كشور ها وجود دارد و ما در این زمینه پیشینه و تجربه خیلی خوبی را در انقلاب اسلامی ایران و جنگ تحمیلی داریم؛ ولی امروز آن طور كه باید و شاید به آن توجه نمی‌شود؛ خیلی از عكس‌هایی كه در فتنه 88 وجود دارد یا با سلیقه خبرگزاری‌های خارجی گرفته شده و یا به نحو احسن واقعیت را پوشش نمی‌دهد و این قطعا از غفلت ما است و این امكان وجود ندارد. ما نیاز به یك سازمان عكاسی در فضای خبری داریم كه این عكسها در تاریخ بمانند و در ظرف مكانی و زمانی مناسب استفاده شوند.

وی همچنین گفت: در هنر، اخلاق حرفه ای داریم. متاسفانه اخلاق حرفه ای كه در عكاسی وجود دارد اخلاقی است كه به قلم غربی‌ها نوشته شده و هیچ ارتباطی با مفاهیم انگاره‌های دینی ما ندارد و آن هم آن چیزی كه باید باشد نیست. خیلی مواقع بر اساس همان اخلاق حرفه‌ای، آثاری باید بدست اهل آن ثبت شود كه متاسافانه نمی شود؛ یعنی اگر ما جلوی ثبت را بگیریم و یا اینكه صورت مسئله را پاك كنیم این اصلا درست نیست.

باقری بیان كرد: به هر حال كسانی كه اهلیت دارند می دانند كه نباید آثار خود را همه جا منتشر كنند و در جایی باید ثبت شود و در صفحه تاریخ ایران ماندگار شود و جزو اسنادی باشند كه حقایق را آشكار كند. متاسفانه در سال 88 كارت‌های عكاسی فروخته می‌شد برای خبرگزاری‌های خارجی و خیلی از عكاسان خبرگزاری خارجی آزاد بودند كه عكس بگیرند ولی با كسانی كه دلسوز بودند و می خواستند این حوادث را ثبت كنند، برخورد می‌شد. ما نتوانستیم اتفاقات را به نحو احسنت و آنطور كه باید باشد ثبت كنیم و در دنیا عكس‌های دیگر منتشر شد.

مدیر خانه عكاسان ایران در رابطه با ایده اولیه عكس صحنه پردازی شده «رنگ و حقیقت»  گفت: پیشنهادی از جوان هنرمند خوش ذوق داشتیم در مورد اتفاقات 9 دی، كه ما بسیار از این كار خوشحال شدیم و آن را حمایت كردیم، من از پشت این تریبون اعلام می كنم به هنرمندان خوش ذوق كشور عزیزم ایران كه هنر و اثر خود را در هر زمینه‌ای مثل حجاب و سبك زندگی و اقتصادی مقاومتی و ... است را حمایت خواهیم كرد و آن را ترویج می‌كنیم.

در پایان وهب رامزی در رابطه با اینكه قصد او از چنین اثری چه بوده است، گفت: ما عكاس‌ها حرف زدن بلد نیستیم و اگر هم حرفی را بخواهیم بزنیم باید در عكس‌ها آن را بگوییم، بالاخره قضایای سال 88 و 9 دی در تاریخ ایران ثبت و ماندگار شد. یك عده‌ای پنجه به چهره‌ی نظام كشیدند ولی به كمك حضرت اباعبدلله ریشه فتنه برچیده شد. به نظرم هیچ انسان آزاده ای نمی تواند به این وقایع بی‌تفاوت باشد؛ به خصوص كسی كه ادعای انقلابی بودن را دارد هم نمی تواند و هم نباید بی تفاوت باشد. هم چنین از حوزه هنری و خانه عكاسان ایران خیلی زیاد تشكر می كنم و ان‌شاالله راهی باز شود برای اینكه حرف های حق و حقیقت بتوان را بیان كرد.

عكس های ثبت شده از سال 88 و حماسه 9 دی از امروز تا چهارشنبه تاریخ 95/10/15 در گالری شماره یك خانه عكاسان ایران به نمایش گذاشته شده است.


نظر بگذارید

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی :
وب سایت:
* متن نظر: