كد مطلب: 29238
12 دی 1395 ساعت 11:24

حسین عاطفی تجلیل شد/ عاطفی: خدایا برای ترسی كه از ابتذال در وجودم گذاشتی، ممنونم

مراسم تجلیل از ۵۰ سال فعالیت حسین عاطفی، بازیگر و كارگردان تئاتر، شامگاه شنبه ۱۱ دی‌ماه و هم‌زمان با سالروز تولد این هنرمند در تالار محراب برگزار شد. در این مراسم لوح سپاسی از سوی مركز هنرهای نمایشی حوزه هنری به پاس سال‌ها فعالیت مستمر در عرصه هنر تئاتر توسط كوروش زارعی، مدیر مركز هنرهای نمایشی حوزه هنری، به وی اهدا شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، مراسم تجلیل از ۵۰ سال فعالیت حسین عاطفی بازیگر و كارگردان تئاتر، شامگاه شنبه ۱۱ دی ماه و هم‌زمان با سالروز تولد این هنرمند در تالار محراب برگزار شد. در این مراسم لوح سپاسی از سوی از سوی مركز هنرهای نمایشی حوزه هنری به پاس سال‌ها فعالیت مستمر در عرصه هنر تئاتر توسط كوروش زارعی، مدیر مركز هنرهای نمایشی حوزه هنری، به وی اهدا شد.
 
در متن این لوح آمده است:
 «برگ‌های زرین تئاتر ایران زمین را كه مرور می‌كنی بی‌اختیار تلألؤ چند نام و چند چهره درخشان، بیشتر چشمانمان را خیره می‌كند. آنان كه در روزگاری نه چندان دور آثار درخشان ایشان در صحنه‌های نمایش یاد و یادگاری است از خاطرات شیرین دیروز و امروز، تا اندیشه‌های بلند فردا كه همچون شمعی پر فروغ بر تارك هنرهای نمایشی این سرزمین می‌درخشد.
 
امروز همین‌جا، نه در صفحه‌ روزگار، نه در برگ برگ تاریخ جست‌وجویش نكن، او اینجاست، در كنار ما، مردی استوار با اندیشه‌های بلند، موهای سپید و چهره‌ای متبسم و آرام.
 
لختی درنگ كن
به او خیره شو
 به چشمانش
 به همت بلند و استوارش    
 
او پیش از آنكه نیك نام شود «حسین بود» همچون مولایش سیدالشهداء، كه همواره در زندگی سعی و جهد كرده بود، تا انسانی زیبندة نامش باشد. با آن همه شهرت و آوازه در تئاتر كشور، آموزگاری بود بزرگ و بی ادعا، بی‌آنكه لحظه‌ای از پای بایستد. از او همه چیز می‌توان آموخت: مهر و آرامش، صبر و بردباری، گذشت و سپاس و ...  و نسلی نو كه از پرتو افكار بلند ایشان، امروز در محراب تئاتر ایران برآمده، حاكی از وجود چنین معلمی است مهربان و صبور؛ پس او را آموزگاری سخت كوش و با اخلاق، هنرهای نمایشی كشور می‌نامیم. صفتی كه بی هیچ تردید و مبالغه مشابه ندارد و در مقابلش به احترام می‌ایستیم.»
 
در این مراسم، مهدی شفیعی مدیركل هنرهای نمایشی با اشاره به اینكه حسین عاطفی چندین سال تئاتر كار نكرده است، تأكید كرد: اگر عاطفی چندین سال تئاتر كار نكرد اما چندین برابر برای جامعه تئاتری خدمت كرد.
 
قطب‌الدین صادقی نیز در این مراسم و در سخنانی درباره حسین عاطفی، اظهار كرد: در دوره‌ای كه همه به هم و همچنین به خودشان دروغ می‌گویند و فساد باورها را تحت تأثیر قرار داده است، صحبت از درستی یك نفر فضیلت است. صورت حسین عاطفی مثل آینه صاف است و كینه ای در آن نیست. حسین عاطفی هیچ‌گاه جزو باند خاصی نبود.
 
سهراب سلیمی، بازیگر و كارگردان با سابقه تئاتر، نیز درباره حسین عاطفی به ذكر خاطراتی از این هنرمند تئاتر پرداخت و به اولین آشنایی و همكاری خود با حسین عاطفی در سال ۵۴ اشاره كرد.
 
حمیدرضا نعیمی هم كه برای ذكر سخنانی روی صحنه تالار محراب حضور پیدا كرد، اظهار كرد: حسین عاطفی در زمان فعالیت خود در عرصه تئاتر كارهای درخشانی را كارگردانی می كرد و به صحنه می برد اما چندین سال است كه دیگر در این عرصه فعالیت نكرده است.
 
حسین عاطفی در بین تشویق حاضران روی صحنه حضور پیدا كرد و این مراسم را پرجمعیت‌ترین مراسم تولد خود دانست.
 
وی تأكید كرد: خدایا برای ترسی كه از ابتذال در وجودم گذاشتی، ممنونم.
 
پخش مستندی درباره حسین عاطفی، اهدای احكام دفاتر انجمن هنرهای نمایشی استان تهران و قدردانی از علیرضا رحیم دل، رستا رضوی، علی خوش گفتار و حبیبه عبدالهی از فعالان و پژوهشگران تئاتر استان تهران، برپایی نمایشگاهی از پوستر آثار حسین عاطفی و همچنین افتتاح دفتر انجمن هنرهای نمایشی استان تهران در تالار محراب، از دیگر بخش های این مراسم بود.


نظر بگذارید

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی :
وب سایت:
* متن نظر: