كد مطلب: 29267
14 دی 1395 ساعت 09:36

كربلایی‌زاده در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری:

استند‌آپ كمدی چالش اندیشیدن برای مخاطب است/ كمدین باید صادق باشد

امیر كربلایی‌زاده در آستانه نهمین جشنواره طنز سوره گفت: با استند‌آپ كمدی سعی می‌كنیم موضوعات مختلف را به چالش بكشیم و تماشاگر را با خندیدن دچار اندیشه كنیم.

امیر كربلایی‌زاده، بازیگر و كارگردان تئاتر و تلویزیون، در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری، در رابطه با طنز و ویژگی‌‌های آن گفت: طنز باعث می شود موادی از سلول‌های مغز آزاد شوند كه شما بهتر در تصمیم گیری‌هایتان و كارهایتان تمركز داشته باشید. حتی از نظر علمی ثابت شده است كه خنده و لبخند برای انسان‌های موفق در زندگی بسیار مهم است.

وی تصریح كرد: تماشاگر و اثر باید با یكدیگر همذات پنداری كنند و مخاطب باید حضور خود را در اثر ببیند. كمدین باید خیلی دقیق و با جزئیات كار خود را انجام دهد. 
وی در رابطه با ویژگی‌های یك كمدین گفت: كمدین باید صداقت داشته باشد. بدون اینكه موضع گیری كند، مشكلاتی كه وجود دارد را ارزیابی كند و آن را به یك شكل فرحناك تغییر دهد و به مخاطب عرضه كند.

كربلایی زاده بیان كرد: استند‌آپ كمدی نقد چالش‌های سیاسی اجتماعی و بررسی رفتارهای سیاسی اجتماعی است. ما در حقیقت با استند‌آپ كمدی سعی می‌كنیم كه آن موضوع را به چالش بكشیم و تماشاگر را با خندیدن دچار اندیشه بكنیم تا به آن موضوعات فكر كند.

وی در رابطه با تأثیرگذاری فضای مجازی بر طنز گفت: عصر، عصر تكنولوژی است و خواسته و ناخواسته در صفحات مجازی كلیپ ها و فیلم ها در كمترین زمان به دست مخاطب می رسد. این موضوع كار را برای یك كمدین سخت می‌كند. شاید مواردی را كه كمدین می خواهد اجرا كند كلیشه‌ای شده باشد و در بسیاری از سایت‌ها و صفحات مجازی به آن پرداخته شده باشد؛ اما با این‌حال به نظر من به حدی چالش‌های رفتاری وجود دارد كه می‌تواند مواد اولیه‌ای برای موضوع كمدین باشد.

كربلایی‌زاده با اشاره به خاطره‌ای از دوران نوجوانی و جوانی خود تصریح كرد: در دوره‌ نوجوانی فقط به این فكر بودم كه چطور می توانم تئاتر كار كنم، چون به خواسته مرحوم پدرم در هنرستان رشته صنعتی خواندم، رشته ای غیر از تئاتر، من در زمانی متولد شدم كه در آستانه شروع جنگ و تغییر و تحول سیاسی اقتصادی بود و والدین دغدغه موقعیت كار فرزندان خود را داشتند. بنابراین فضای هنری اولویت خانواده ها نبود، به خاطر همین من به طور مخفیانه وارد كانون شهید مطهری شدم و تحت آموزش قرار گرفتم.

وی در رابطه با شروع كار خود در عرصه نمایش گفت: اول به صورت غیر رسمی از سال 68 وارد كانون شهید مطهری شدم و آنجا تئاتر را یاد گرفتم و سال 69 بهترین بازیگر مسابقات جشنواره تئاتر دانش‌آموزی كل كشور شدم. سال 76 به صورت رسمی آموزش تئاتر  دیدم و وارد گروه خانم شهره لرستانی شدم و اجرایی در سالن اصلی تئاتر شهر داشتیم و بعد از آن به صورت حرفه ای در تئاتر بودم.

كربلایی‌زاده با اشاره به حضورش در نمایش‌های دینی و مذهبی اظهار داشت: نمایش‌های دینی نمایشی‌هایی است كه در همه جا وجود دارد و بحث‌های دینی و مذهبی را نشان می دهد.  من در نمایش‌هایی كه حضور داشتم شكر خدا نمایش‌هایی بودند كه اسلوب و معادله نمایش را داشت. آن نمایش‌ها صرفا برای تهیج مخاطب نبود و فقط دنبال اندیشه سازی بود و مردم با فرهنگ ائمه بیشتر آشنا می‌شدند.

وی در پایان گفت: من اساسا خود را بازیگر می دانم نه یك كمدین. مهم ترین چیز برای یك هنرمند این است كه تماشاگر او را باور كند و در طنز هم باید این‌چنین باشد.


 گفتنی‌ است نهمین جشنواره طنز سوره با هدف كشف، جذب و پرورش استعدادهای جوان و ترویج و معرفی طنز فاخر در بخش‌های نثر، نظم، داستان كوتاه، مقالات پژوهشی، عكس، كاریكاتور و استندآپ كمدی (مكتوب یا تصویری) و با موضوع آزاد، 25 و 26 دی‌ماه 95 برگزار می‌شود.
 


نظر بگذارید

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی :
وب سایت:
* متن نظر: