كد مطلب: 29359
20 دی 1395 ساعت 10:56

بشری‌موحد در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری:

حضرت معصومه(س) وفاتی شهادت گونه داشتند/ شعری تازه درباره حضرت معصومه(س)

زهرا بشری‌موحد همزمان با سالروز وفات حضرت معصومه(س) گفت: حضرت معصومه(س) راه سختی را طی كردند و كسی كه هدف داشته باشد، هر محدودیت، سختی و مشكلی را طی می‌كند. آسیب‌های این راه نیز باعث شد كه ایشان وفاتی شهادت‌گونه داشته باشند.

زهرا بشری موحد، شاعر آیینی، در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری با بیان اینكه همجواری با حضرت معصومه(س) باعث بیشتر شدن احساس شاعران كشورمان، به ویژه شاعران ساكن قم، به این امامزاده شده است، اظهار كرد: به دلیل طلبگی و اینكه تحصیلات حوزوی را پشت سر می‌گذارم، مطالعه كلی بر زندگی حضرت معصومه(س) داشته‌ام. ما در جوار ایشان هستیم و باید شناختی نسبت به ایشان داشته باشیم.

وی افزود: منابعی كه مطالعه كرده‌ام از احادیث و همچنین منابع تاریخی است. كتاب «انوار المشعشعین»، درباره امام‌زادگان مدفون در ایران منتشر شده است. بخشی از این كتاب مربوط به حضرت معصومه(س) است. كتاب «منتهی الامال» مرحوم شیخ عباس قمی نیز منبع خوبی برای شناخت آن حضرت است. كتاب‌های حدیثی نیز همچون اصول كافی و از این دست، اطلاعات خوبی درباره آن حضرت دارند.

بشری موحد خاطرنشان كرد: یكی از ویژگی‌های جالب زندگی حضرت معصومه(س) برای من، مجرد بودن ایشان است. همه دختران امام موسی‌ كاظم(ع) مجرد بودند. دلایل مختلفی هم دارد كه یكی تقیه بوده است كه افراد ناباب وارد خانواده اهل بیت (ع) نشوند و دلیل دیگر هم این بوده كه شخصی كه هم‌كف دختران موسی بن جعفر باشد در آن دوران حضور نداشته است. همچنین سفری كه ایشان از مدینه به سمت خراسان داشته‌اند و اینكه خانمی، با استقلال فكری و اندیشه‌ای، نامه‌ای از امام رضا(ع) دریافت می كنند و به سمت خراسان می‌آیند از نكات حائز اهمیت زندگی حضرت معصومه(س) است. البته در تاریخ از جزئیات سفرشان اطلاعات بسیار كمی وجود دارد.

این شاعر كشورمان با تاكید بر اینكه حضرت معصومه(س) زمانی كه در مدینه سكونت داشتند، منبع رجوع علما بودند، عنوان كرد: در مدینه خیلی‌ها به ایشان رجوع می‌كنند. ایشان هدف داشتند و رسالتی را بر دوش خود احساس می‌كردند و آن هم پیروی از امام بوده است. حتی ازدواج نمی‌كردند كه غریبه ای وارد خانواده اهل بیت (ع) نشود. راه سختی را طی كردند و كسی كه هدف داشته باشد، هر محدودیت، سختی و مشكلی را طی می‌كند. آسیب‌های این راه نیز باعث شد كه ایشان وفاتی شهادت گونه داشته باشند.

این شاعر كشورمان همچنین شعر تازه‌ای كه درباره حضرت معصومه(س) سروده بود را در اختیار پایگاه خبری حوزه هنری قرار داد كه در زیر می‌خوانید:

«آمد از شرق قبیله ، آفتاب
چشمه جوشاند از مسیله ، آفتاب

با كویری های قم ، هم كاسه شد
ساده و بی شیله پیله ، آفتاب

طاهره ، معصومه ، لیلای رضا
فاطمه ، سِتّی ، جلیله ، آفتاب

ذره ها را برد تا عرش حرم
شرحی از "نحن الوسیله " - آفتاب -

او مرا شمس الشموسی كرده است
«آفتاب آمد دلیل ِ آفتاب»

* در بسیاری از منابع كهن از حضرت معصومه به «ستّی فاطمه علیها السلام» یاد شده است. مثلاً در «تاریخ قم» و نیز «انوارالمشعشعین» چاپ سنگی، ص 208 و «منتهی الآمال» ج 2، ص 161 و  و162 و دلائل الامامه، ص 309 لقب «ستّی» آمده است. به معنی خانم و بی بی. گویا این كلمه مخفّف «سیدتی» است.

گفتنی است حضرت فاطمه معصومه (س)، دختر موسی بن جعفر (هفتمین امام شیعه) است. وی از شخصیت‌های مورد احترام شیعیان و مسلمانان و آرامگاهش در شهر قم واقع است.
حضرت معصومه (س) تنها هفده روز در قم زنده ماند و در سن ۲۸ سالگی، در حالی كه هنوز ازدواج نكرده بود، وفات یافت. پیكر ایشان را در جایی كه آن زمان به باغ بابلان مشهور بود به خاك سپردند كه هم اكنون زیارتگاهی باشكوه مشهور به حرم حضرت معصومه(س) است.


نظر بگذارید

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی :
وب سایت:
* متن نظر: