كد مطلب: 29372
20 دی 1395 ساعت 15:53

علیزاده: مسئولان به طنزپردازان اعتماد كنند

جواد علیزاده، داور بخش كاریكاتور نهمین جشنواره طنز سوره، گفت: اعتماد مسئولان به طنزپرداز یكی از راه‌های بقای طنز و گسترش این شاخه در میان هنرمندان است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، جواد علیزاده كاریكاتوریست كشورمان، با بیان اینكه تنها تعریف از طنز در نگاه اول مدنظر داوران بخش كاریكاتور نبود اظهارداشت: در ارزیابی آثار خیلی تأكید  بر موضوعی بودن كارها و اینكه با مواردی كه در فراخوان آمده، داشتیم و چون دراین بخش دو موضوع آزاد و اقتصاد مقاومتی مدنظر بود كارهای انتخابی در بخش موضوعی سعی شده تا هم جنبۀ كمیك و هم جنبۀ تراژدی خود را حفظ كند و از نظری هم بر نوآوری آثار تأكید داشتیم.

وی ادامه داد: به زعم بنده آثاری كه توسط بنده و دو داور دیگر انتخاب شدند قابلیت ارتباط با مخاطب را دارند و می توان گفت برگزاری نمایشگاه این آثار در ابعاد وسیع تر می تواند طیف وسیعی از مخاطبان را در بر گیرد.

وی هنرمندانی را كه در زمینه كاریكاتور فعالیت می كنند به داشتن نگاه ویژه به موضوعات اطراف خود توصیه كرد و در این زمینه خاطرنشان ساخت: تفاوتی كه كاریكاتوریست باید با یك فرد عادی داشته باشد در همین موضوع است. طنز در زندگی هر كسی است و اگر طنزی با ظرافت و نگاه عمیق همراه باشد می تواند در روزگاری كه مسائل اجتماعی و اقتصادی فشار زیادی را بر مردم وارد می آورد برای اندكی خنده را بر لبان مردم جاری سازد.

این داور جشنواره، اعتماد مسئولان را به طنز پرداز یكی از راه های بقای طنز و گسترش این شاخه در میان هنرمندان دانست و در این زمینه بیان داشت: بعضی مسئولان نسبت به بسیاری از موضوعات سطحی كه در كار طنزپرداز وجود دارد با تردید نگاه می كنند و وقتی یك طنزپرداز مشكلی را در جامعه مطرح می كند خیلی‌ها تحمل و تاب آن را ندارند و واكنش نشان می دهند؛ در صورتی كه برای پیشرفت طنز و فراگیر شدن آن در جامعه، باید به هنرمندان اعتماد كنیم.

علیزاده در خصوص برگزاری جشنواره‌ها گفت: هر چه فضاهای این‌چنینی را گسترش دهیم بهتر می‌توان برای جوان ترها كار كرد و می توانند خودشان را مطرح كنند و در روزگاری كه فعالیت در مطبوعات برای بسیاری از هنرمندان مهیا نیست این جشنواره‌ها می توانند با فراهم آوردن فرصتی، هم به دیده شدن كار آن‌ها كمك كنند و هم در مسئله اقتصادی كمكی اندك برای هنرمندان باشند.


جواد علیزاده متولد 1331 اردبیل، كار‌شناسی رشته مترجمی زبان انگلیسی از مدرسه عالی ترجمه، 1354 است.
از سوابق  او می‌توان به: 
. كاریكاتوریست سیاسی روزنامه كیهان در ایام انقلاب، سال‌های 1356 تا 1360
. آغاز به انتشار مجله «طنز وكاریكاتور» از سال 1369 تاكنون
. عضو سابق سندیكای بین المللی كارتونیست‌ها C&W Syndicate
. ادیتور هنری سابق ایران در نشریه تخصصی ویتی ورلد Witty World تا سال 2000
. سفیر خنده ایران از سوی حزب طنز خوب در لهستان G H P Party  اشاره كرد. 
. او جوایز مهم بین المللی از جمله:
جایزه اول كاریكاتور چهره در جهان در فستیوال آنگلت فرانسه و كسب عنوان شوالیه هنری سال 1990، جایزه نخل نقره‌ای فستیوال بوردیگرای ایتالیا، جایزه اول مسابقه كاریكاتور آنكارا، نشان لیاقت انجمن روزنامه نگاران سازمان ملل در 2011، جایزه اول كاریكاتور در فستیوال آیدین دوغان استانبول تركیه و...  را دریافت كرده است.
 
گفتنی است نهمین جشنواره طنز سوره در تاریخ 25 و26 دی‌ماه در حوزه هنری برگزار می شود.
 
 


نظر بگذارید

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی :
وب سایت:
* متن نظر: