كد مطلب: 29375
22 دی 1395 ساعت 11:02

دیدار رئیس حوزه هنری استان اصفهان با استاد شهیر اصفهانی

دكترمهدی احمدی‌فر، رئیس حوزه هنری استان اصفهان، با استاد مصطفی هادوی متخلص به «شهیر اصفهانی» دیدار كرد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، دكتر احمدی فر صبح روز یك‌شنبه 19دی95 به دیدار استاد هادوی در منزل ایشان رفت.

در این دیدار، استاد مصطفی هادوی ضمن بیان خاطرات خود از سال ها تلاش در آموزش و پرورش و در زمینه آموزش ادبیات و صنایع ادبی در اصفهان گفت: به غیر از سال ها تدریس در مدارس و دانشگاه ها، حاصل تلاش این‌جانب 27 اثر است كه 15 اثر آن به موضوعات قرآنی و تفسیر آیات (مخزن العرفان) می‌پردازد. 

وی افزود: به نظر بنده، گل اشعار یك شاعر، اشعاری است كه با موضوع آیات قرآن سروده شده است و كتاب ادبیات آیینی كه نه سال بر روی آن كار كرده‌ام به آیات قرآنی كه اشعاری در خصوص آن‌ها سروده شده، می‌پردازد. در این كتاب 150 صفحه صناعات ادبی و دیگر صفحات به اشعار شاعران با مضامین قرآنی اختصاص دارد.

شهیر اصفهانی با اشاره به اینكه بیشتر در قالب غزل شعر می‌سراید خاطرنشان كرد: غزل تنها قالبی است كه شعرا توانسته اند به خوبی تمامی احساسات خود را با آن بیان كنند و هر شاعری در یك قالب قهرمان و متخصص است.

وی با اشاره به اینكه شعرا از (من اجتماعی) در اشعار خود استفاده می كنند و هركجا می گویند «من» منظورشان ما و همان من اجتماعی است تصریح كرد: آنچه از من به عنوان بهترین شعر در اذهان جامعه باقی مانده است دو رباعی در مدح امام حسین (ع) و حضرت عباس (ع) است كه در كنگره نماز زاهدان گفته ام.

«پروانه صفت زسوز و سازش نگذشت/خواب خوش شب به چشم نازش بگذشت/ بنگر به شهامت حسین ابن علی(ع) از جان بگذشت و از نمازش نگذشت» و «عباس كه از فرات بی‌تاب گذشت/ با خون جگر دیده پر آب گذشت/ خود آب نخورد با همه تشنه لبی/ بنگر كه چگونه از سر آب گذشت»
استاد هادوی گفت: سه انجمن فعال شعر در اصفهان دارند كه یكی انجمن حافظ از سال 57 تاكنون، انجمن ادبی خانه هنرمندان از سال 71 تاكنون و انجمن بهار دانشگاه و انجمن ادبی فرهنگیان، دانش‌آموزان و دانشجویان است كه مدت هاست به فعالیت در زمینه شعر در شهر اصفهان می‌پردازند.

وی پس از توضیحاتی در خصوص كتاب ها و تألیفاتشان، رئیس حوزه هنری استان اصفهان را به دیدن نمایشگاه و موزه شخصی خود كه در آن به صورت تصویری سال های فعالیتشان نشان داده شده بود، دعوت كردند.

گفتنی است استاد مصطفی هادوی شاعر اصفهانی متخلص به شهیر اصفهانی در سال 1319 در شهرستان لنجان استان اصفهان در خانواده ای متدین به دنیا آمد. از تألیفات وی می توان به سه مجموعه اشعار (از هرچمن گلی، گوهر اندیشه و گلچین اندیشه‌ها) و كتاب های در مكتب صائب، گنجینه شعر و ادب فارسی از رودكی تاپروین، ضریح نور، در كوی عشق، تذكره‌ی شعرای اصفهان، اصول سخن‌سرایی و سخن سرایان استان اصفهان، فرهنگ اصطلاحات و... اشاره كرد.
 


نظر بگذارید

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی :
وب سایت:
* متن نظر: