كد مطلب: 29415
23 دی 1395 ساعت 14:42

با اجرای ویژه استاد كریم صالح عظیمی

یادگار مكتب اقبال آذر، میهمان هفدهمین شب آواز ایرانی می‌شود

هفدهمین شب‌ آواز ایرانی در حالی روز شنبه 25 دی‌ماه ساعت 18 در تالار اندیشه برگزار می‌شود كه استاد كریم صالح عظیمی ردیف‌دان و مدرس آواز به عنوان میهمان ویژه به اجرای برنامه می‌پردازد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، كریم صالح ‏عظیمى در سال 1325 در تبریز متولدشد و به واسطه استاد محمود فرنام و مرحوم میرمحسن تبریزى به حضور استاد اقبال‏ آذر راه یافت. وی پس از فوت اقبال آذر بنا به درخواست وزارت فرهنگ و هنر وقت، به تهران آمد و از محضر استاد علی اكبر شهنازى و استاد احمد عبادى استفاده ‏هاى شایان برد و پس از گذراندن دوره عالی ردیف آوازی نزد عبدالله خان دوامی موفق به اخذ گواهینامه پایان دوره كامل ردیف با دستخط این استاد نامی شد.

صالح عظیمی از سال 1360 در مركز موسیقی صداوسیما، مركز حفظ و پژوهش موسیقی سنتی ایران، حوزه هنری، مركز موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دانشگاه سوره به تدریس موسیقی و آواز مشغول بود.

از جمله شاگردان او می‌توان سید عبدالحسین مختاباد، فاضل جمشیدی، امیر مداح، امیر اثنی عشری، سبحان مهدی‌پور، كمال‌الدین عباسی و سید ابوالحسن مختاباد را نام برد.

از وی تاكنون دو اثر (آوای همایون و آواز شور) منتشر شده‌ است. او كنسرت‌هایی را با مجید كیانی، داریوش طلایی و  محسن نفر و داوود آزاد اجرا كرده است كه عمده آن ها با تاكید بر اجرای ردیف موسیقی كلاسیك‌آوازی ایران تدوین شده بودند. همچنین به همراه داوود آزاد و حمید سكوتی كنسرت‌هایی را در داخل و خارج از ایران به روی صحنه بردند. 

صالح عظیمی ردیف‌دان و مدرس آواز و خواننده موسیقی سنتی ارائه‌دهنده سبك و شیوه آوازی استاد اقبال آذر است و وفادارترین شاگردی به شمار می رود كه استاد آذر طی یك‌صد و چند سال زندگی خویش تربیت كرد.‌

در حقیقت می‌توان صالح عظیمی را در بخش آموزش ردیف‌های مكتب تبریز، تنها یادگار اقبال بزرگ دانست.
 
از دیگر بخش‌های این برنامه می توان به اجرای امیر شریفیان متولد 1348 به همراه خسرو عینی تاری (نوازنده تنبك) و وحید اسدیان فعلی (نوازنده تار) اشاره كرد كه به اجرای آوازی در مایه بیات ترك با استفاده از اشعار فرصت شیرازی می پردازد. امیر شریفیان ردیف آوازی دوامی و كریمی را به صورت مجازی فرا گرفته است و از تكنیك های آوازی استاد شجریان  به صورت خود آموز استفاده می كند. وی تاكنون اجراهای متعددی را در شهرهای مختلف كشور داشته است. گفتنی است خسرو عینی تاری (متولد 1369) فراگیری تنبك را با حضور در كلاس های سحاب تربتی و فرید یداللهی آموخته است و در ادامه توسط پژمان حدادی آموزش دیده است. وی تاكنون با گروه های مختلفی همچون صبا به عنوان نوازنده همكاری داشته است. همچنین وحید اسدیان فعلی (متولد 1368) از محضر اساتیدی چون زنده‌یاد عطاءالله جنگوك، داریوش طلایی و حسین علیزاده استفاده كرده است و شناخت ردیف موسیقی را زیر نظر ارشد تهماسبی  گذرانده است. وی با گروه‌های مختلف موسیقی از جمله باربد و صبا به عنوان نوازنده همكاری داشته است.
 
در این نشست ماهانه كه با هدف تجلیل از پیش‌كسوتان آواز ایرانی، كشف و معرفی چهره‌های جدید شكل گرفته است؛ هنرمندان ویژه  دیگری نیز اجرا خواهند داشت كه اخبار آن متعاقبا اعلام خواهد شد. علاقه مندان برای اطلاع از سایر بخش‌های برنامه می‌توانند‌ به اخبار تكمیلی در وب‌سایت مركز موسیقی حوزه هنری به نشانی musicenter.ir مراجعه كنند.
 
گفتنی است علاقه‌مندان برای تماشای برخط هفدهمین شب آواز ایرانی می‌توانند‌ به وب‌سایت موسسه حام به نشانی www.e-haam.ir مراجعه كنند.
 
هفدهمین شب آواز ایرانی به همت مركز موسیقی و موسسه فرهنگی هنری سپهر سوره هنر، شنبه  25 دی ماه ساعت 18 در تالار «اندیشه» حوزه هنری واقع در خیابان سمیه نرسیده به حافظ برگزار می‌شود. ورود برای عموم علاقه‌مندان آزاد است.


نظر بگذارید

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی :
وب سایت:
* متن نظر: