پایگاه خبری تحلیلی حوزه هنری
18 دی 1395 ساعت 12:34
چاپ

برگزاری در فروردین‌ماه 96؛

فراخوان دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر مردمی بچه‌های مسجد منتشر شد

مركز هنرهای نمایشی حوزه هنری در تداوم اهداف و سیاست‌های خود و با هدف احیای تئاتر بچه‌های مسجد با رویكردی جدید، در نظر دارد «دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر مردمی بچه‌های مسجد» را در موضوعات مختلف دینی، اجتماعی، طنز و... با حضور تولیدات نمونه و موفق دفاتر مراكز استانی و تهران در فروردین ماه 1396 برگزار كند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، دفتر تئاتر مردمی بچه‌های مسجد مركز هنرهای نمایشی حوزه هنری با دعوت از كلیه گروه‌های نمایشی مستقر در مساجد و نیز علاقه‌مندان هنر تئاتر، فراخوان دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر مردمی بچه‌های مسجد را منتشر كرد.

در متن این فراخوان آمده است:
«یكی از مهم‌ترین پایگاه های اجتماعی مردم، مسجد است. مساجد به جهت وجود طیف عظیمی از مخاطبان در سنین مختلف، مركز خوبی برای ارائه آثار هنری با مفاهیم مورد وثوق است. مفاهیمی كه البته توسط مردم خلق می‌شوند و توسط مردم نیز دیده می‌شوند. اتفاقی كه می‌توان نام آن را جریانی برآمده از درون مردم و برای مردم نامید.
از این رو، مركز هنرهای نمایشی حوزه هنری در تداوم اهداف و سیاست‌های خود و با هدف احیای تئاتر بچه‌های مسجد با رویكردی جدید اقدام به تاسیس دفتر تئاتر مردمی بچه‌های مسجد نموده كه به حول وقوه الهی به مرور در مراكز استانی نیز تاسیس و راه اندازی می‌شود. همچنین جهت متمركز نمودن فعالیت‌های هنرمندان مساجد سراسر كشور و نیز ایجاد انگیزه و رقابت سالم بین گروه‌های نمایشی مساجد در نظر دارد «دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر مردمی بچه‌های مسجد» را در موضوعات مختلف دینی، اجتماعی، طنز و ... و با مضامین: قصص قرآنی (زندگانی پیامبران)، روایات و زندگانی اهل بیت (ع)، سبك زندگی ایرانی اسلامی، مسجد و انقلاب اسلامی، مسجد و دفاع مقدس، مسجد و مدافعان حرم  و مسجد و اخلاق با حضور تولیدات نمونه و موفق دفاتر مراكز استانی و تهران در فروردین‌ماه 1396 برگزار نماید.

مرحله‌ی اول: انتخاب متن و اعلام آمادگی
الف- نحوه شركت:
برای تسهیل در انتخاب متن‌های مناسب با موضوع بچه‌های مسجد كه قابل اجرا در مساجد نیز باشند تعدادی متون نمایشی به سفارش مركز هنرهای نمایشی توسط نویسندگان مطرح كشور به رشته‌ تحریر درآمده‌اند كه در اختیار دفاتر تئاتر مردمی بچه‌های مسجد گذاشته شده است. ابتدا باید چند گروه مستعد مستقر در مساجد شناسایی شده و متناسب با توانایی گروه از بین نمایشنامه‌‌های موجود، متون مورد نظر انتخاب و طی نامه‌ای به مركز هنرهای نمایشی حوزه هنری معرفی شوند.
*تبصره1: هر مركز مجاز به معرفی حداكثر سه اثر به مرحله بازبینی خواهند بود.
*تبصره2: با توجه به اینكه نمایشنامه ها قبلا مورد تایید كارشناسان مركز قرار گرفته‌اند در این جشنواره مرحله بازخوانی  وجود ندارد.
*تبصره3: متقاضیان در صورت تمایل می‌توانند از متون دیگری كه ویژگی‌های اشاره شده در فراخوان را رعایت كرده باشند استفاده نمایند.
*تبصره 4: استان‌هایی كه امكان برگزاری همایش یا جشنواره تئاتر استانی بچه‌های مسجد را تا 30 بهمن ماه 1395 داشته باشند، می‌توانند حداكثر 3 اثر برگزیده را برای مرحله بازبینی جشنواره سراسری ارسال نمایند.

مرحله‌ی دوم: بازبینی و ارزیابی آثار
نمایشنامه ها باید با نظارت واحد هنرهای نمایشی هر استان (دفتر تئاتر مردمی بچه‌های مسجد) توسط گروههای نمایشی تمرین و پس از آمادگی كامل تصویربرداری شده و طبق زمان بندی اعلام شده به مركز هنرهای نمایشی ارسال گردد.
*تبصره: دراین مرحله اگر به راهنمایی و مشاوره حضوری نیاز باشد مركز هنرهای نمایشی نسبت به اعزام اساتید با تجربه در این زمینه اقدام خواهد كرد.
ب- مدارك لازم:
-    تكمیل فرم تقاضا و ارسال آن به همراه نامه حوزه هنری استان (در مرحله اول)
-    ارسال تعداد 3 حلقه دی وی دی با كیفیت از نمایش آماده شده جهت بازبینی (مرحله دوم)       
  
ج- ضوابط و مقررات جشنواره:
-    به هر یك از حوزه‌های هنری استانها كه در این رویداد حضور پیدا كنند به تناسب تعداد گروههای راه یافته به جشنواره و تعداد عوامل اجرایی كمك هزینه پرداخت خواهد شد. آماده سازی و ایاب و ذهاب گروههای نمایشی راه‌یافته، بر عهده حوزه هنری استان خواهد بود.
-    هر نمایش باید قبل از حضور در جشنواره در مساجد شهر اجرای عمومی شوند.
-    مدت زمان هر اثر حداقل ۱۵ دقیقه و حداكثر 30 دقیقه باشد.
-    به هنرمندان برگزیده در بخش‌های كارگردانی- بازیگری مرد- بازیگری زن - طراحی فضا و صحنه و طراحی پوستر تندیس و جوایز نفیسی اهدا خواهد شد.
-    نمایش‌ها باید تك جنسیتی اجرا شده و قابل اجرا در مسجد و یا محوطه آن باشند.
د- زمان بندی جشنواره:
-    انتخاب متن  و تكمیل و ارسال فرم تقاضا جهت اعلام آمادگی: تا 5 بهمن ماه 1395
-    ارسال فیلم آثار: 5 اسفند 1395
-    اعلام نتیجه ارزیابی: 15 اسفند 1395
-    برگزاری جشنواره: 20 تا 26 فروردین  1396 «هم‌زمان با هفته هنر انقلاب»

*تــــوجه: هنرمندان و گروه‌های هنری مساجد جهت دریافت متون نمایشی و هماهنگی بیشتر به دفتر تئاتر مردمی بچه‌های مسجد و یا واحد هنرهای نمایشی حوزه‌های هنری استان‌ها و در تهران به دفتر تئاتر مردمی بچه ‌های مسجد واقع در مركز هنرهای نمایشی حوزه هنری مراجعه نمایند.

نشانی دبیرخانه: تهران، تقاطع خیابان حافظ و سمیه،حوزه هنری،طبقه چهارم، مركز هنرهای نمایشی، دفتر تئاتر مردمی بچه‌های مسجد  تلفن: 88895053 – 021»

http://hhnews.ir/fa/news/29318