پایگاه خبری تحلیلی حوزه هنری
19 دی 1395 ساعت 11:29
چاپ

برگزاری آیین نكوداشت «مرصع‌خوان خورشید» در حوزه هنری

حوزه هنری انقلاب اسلامی با مشاركت بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران و خانه فرهنگی استان اردبیل در تهران آیین پاسداشت استاد سلیم موذن‌زاده اردبیلی با عنوان «مرصع‌خوان خورشید» را برگزار می‌كند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، امیر رجبی، رئیس حوزه هنری استان اردبیل با اعلام این خبر افزود: مرحوم استاد سلیم موذن زاده اردبیلی نقطه عطفی درمداحی و مناجات خوانی ایران اسلامی بود و آثار به یادگار مانده ازاین استاد فقید به زبان های تركی، فارسی و عربی بسیار ارزشمند و حائز اهمیت است.

رئیس حوزه هنری استان اردبیل پاسداشت از خدمات مرحوم موذن زاده را پاسداشت از ارزش های اسلامی، شیعی عنوان كرد و افزود: مرحوم موذن زاده یكی از چهره های ماندگار مداحی و مناجات خوانی كشور، شخصیتی تكرار نشدنی بود كه شهرتی جهانی داشت.

رجبی افزود: سلیم موذن زاده هنرمندی بود كه هنر خود را وقف ترویج و بیان زیبای حماسه عاشورا كرد، بنابراین توجه ویژه به جایگاه هنری آثار آن بزرگوار و تبیین بیش از نیم قرن خدمات ارزشمند آن مرحوم در قامت مروج ارزش های شیعه و حماسه خونین عاشورا باید در شان این شخصیت بزرگوار باشد.

سلیم مؤذن‌زاده اردبیلی یكی از مداحان ایرانی به زبان‌های تركی، فارسی و عربی بود كه در سال ۱۳۱۵ خورشیدی در شهر اردبیل زاده شد. وی كه بیشتر نوحه‌هایی را به زبان تركی آذربایجانی سروده، به زبان‌های فارسی و عربی نیز تسلط داشت. وی كه خود علاوه بر حفظ روش‌های قدیمی، سبك‌های جدیدی با اصالت فرهنگی را در نوحه خوانی و مداحی ابداع كرده بود، آذرماه 1395 درسن 80 سالگی به خاطر كهولت سن دار فانی را وداع گفت.

به همین مناسبت مراسم پاسداشت این استاد فقید با حضور مسؤولان ارشد و هنرمندان مطرح و فرهیختگان كشور و عاشقان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) ساعت 18 روز دوشنبه 20 دیماه 1395 در تالار اندیشه حوزه هنری واقع در تهران، تقاطع حافظ و سمیه روبه‌روی دانشگاه امیر كبیر برگزار می‌شود.

http://hhnews.ir/fa/news/29339