پایگاه خبری تحلیلی حوزه هنری
20 دی 1395 ساعت 10:12
چاپ

در نشست خبری نهمین جشنواره طنز سوره مطرح شد

حضور 2 هزار و ۶۷ اثر در جشنواره/ تمام تلاش طنز برای ایجاد نشاط قلبی در مردم است

نشست خبری نهمین جشنواره طنز سوره با حضور ابوالفضل زرویی نصرآباد مدیر هنری این جشنواره و حامد رهنما مدیرعامل موسسه فرهنگی و هنری سپهر سوره هنر یك‌شنبه 19 دیماه، در حوزه هنری برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، حامد رهنما مدیرعامل موسسه فرهنگی و هنری سپهر سوره هنر با بیان اینكه مركز محافل و جشنواره‌های حوزه هنری پیش از این با مدیریت علی قربانی، عهده دار برگزاری جشنواره‌های حوزه هنری بوده است، اظهار كرد: مدتی است كه این مركز تبدیل به شركتی با عنوان موسسه فرهنگی و هنری سپهر سوره هنر شده و تمام محافل و جشنواره‌هایی كه مركز محافل و جشنواره‌های سابق، امور اجرایشان را بر عهده داشت، از این پس این مجموعه به پیش می‌برد.

وی ادامه داد: نهمین دوره جشنواره طنز سوره، در 7 بخش نظم، نثر، داستان كوتاه، مقالات پژوهشی، عكس، كاریكاتور و استندآپ كمدی آثار به دستمان رسید.

رهنما با اشاره به برگزاری نهمین جشنواره طنز سوره در روزهای ۲۵ و ۲۶ دی ماه گفت: با مجموعه‌های فرهنگی در شهر تهران كه امكان استفاده از تولیدات جشنواره را دارند صحبت شده تا خروجی آثار جشنواره را در قالب فضاهای در اختیارشان مورد بهره برداری قرار دهند تا این آثار به فضاهای رسانه ای دیگری نیز وارد شوند.

وی همچنین با اشاره به آمار حضور آثار در این جشنواره گفت: از زمان انتشار فراخوان در 29 اردیبهشت 95 تا پانزدهم آذرماه، 2 هزار و ۶۷ اثر از تمام استان‌ها و در قالب موضوعات نثر، نظم، داستان كوتاه، مقاله پژوهشی، عكس، كاریكاتور و استندآپ كمدی، به جشنواره رسید كه از این تعداد یك هزار و ۸۴۰ نفر در بخش آزاد و ۲۲۷ اثر نیز در بخش اقتصاد مقاومتی تقسیم شد.
به گفته رهنما، جشنواره طنز سوره روز بیست و پنج دی ماه با آغاز به كار گالری های عكس و كاریكاتور در حوزه هنری شروع و روز بیست و ششم دی ماه با گردهمایی بزرگ طنزپردازان كشور در تالار اندیشه حوزه هنری به كار خود پایان می دهند.

ابوالفضل زرویی نصرآباد، دبیر هنری نهمین جشنواره سراسری طنز سوره و شاعر و طنزپرداز پیش‌كسوت كشور، با بیان اینكه صحبت‌های زیادی درباره رسالت طنز شده است، اظهار كرد: مردم نیازمند نشاط هستند، چرا كه زندگی بدون نشاط اساسا معنا ندارد. اگر انسان به امید زنده است، طبیعتا ارتباطی با نشاط هم در زندگی دارد. متاسفانه به اشتباه نشاط را با خنده یكی می دانیم؛ در حالی كه نشاط امری قلبی است و طنز تمام تلاش خود را می‌كند تا مردم احساس نشاط قلبی كنند. طنزپرداز در واقع سعی می كند بار سنگینی كه در دل مردم است را بردارد.

وی با بیان اینكه جشنواره طنز سوره هم‌زمان با سالگرد انتشار نخستین شماره از 2 كلمه حرف حساب برگزار می‌شود، اظهار كرد: ستون ادبی و طنز 2 كلمه حرف حساب در سال 63 در روزنامه اطلاعات توسط مرحوم كیومرث صابری فومنی منتشر شد و ایشان به نوعی بنیان‌گذار طنز نوین در ایران بود. در سال های جنگ تحمیلی و شرایط نا امن كشور، رسانه ها نیز در فضای بسته ای كار می‌كردند و دولت در چنین فضایی تحمل انتقاد را نداشت و در چنین شرایطی كیومرث صابری ستون طنز خود در روزنامه اطلاعات را راه‌اندازی كرد.

زرویی در بخش دیگری از سخنان خود هدف از برگزاری جشنواره طنز سوره را كشف استعدادها در زمینه طنز و نیز آموزش و معرفی آن ها به فضای هنری كشور اعلام كرد و گفت: باید تحمل حضور استعدادهای جوان را داشته باشیم و اجازه بدهیم كار كنند. اگر همه نشریات كشور بر اساس آمارهای موجود هر تعدادشان بخواهند یك صفحه طنز داشته باشند ما هنوز این تعداد طنزنویس نداریم؛ به همین خاطر نباید نگران فعالیت طنزپردازان بود و باید از حضور جوانان در این عرصه استقبال كرد.

http://hhnews.ir/fa/news/29362